|
2005. április 25. |
Teszt és videó: Nokia 6230i - Kompromisszumok nélkül
A finn mobilgyártó vezető pozíciójából - nyakamat rá - nem fog veszíteni az idén. A 3230-as olcsó okostelefon után a 6230i a második olyan készülék ebben az évben, amellyel egyszerűen lenyűgőzött bennünket. Na jó, a harmadik, a 6680-as is itt van az asztalon...
LETÖLTHETŐ, ON-LINE NÉZHETŐ VIDEÓTESZT (3:40, 14,4 megabájt)
A Nokia nagyon komoly sikereket ért el a 6230-assal, melyek az akkortájt kicsit pozíciójában megrendült céget jó irányba terelték. De a sikerkészüléket jogos kritikák érték a kisfelbontású kijelző és a nehézkes navigációs billentyű miatt és a gyártó gyorsan és okosan reagált: megalkotta a 6230i-t.
Forma és benyomások
Nem hiszem, hogy a finn gyártó nagyon tiltakozna, hogy párhuzamot vonok a telefonja és egy híresen szép autó, az Ezüst nyíl között, hiszen két okosan formatervezett szerkezetről van szó. A Nokia már megtanulta, hogy miként kell a jó összeszereléssel, a formákkal a minőséget mutatni, sugallni. Amint kézbe vesszük a telefont, ezt igazolhatjuk. Az a precíz, szögletes formaterv, mely már az elődöt is jellemezte, nagyon széles réteget vonz. A 6230i felületének nagy része mindegyik színösszeállításban ezüstszínű. Sajnos az elődnél megkedvelt, szinte teljesen fekete színben nem kapható.
 |
Katt ide a képgalériához! | |
A burkolatok szépen illeszkednek, mozgásnak, recsegésnek nyoma sincs. Az új ötállású navigációs billentyű nagyon jól használható, sokkal pontosabb, mint a régi volt: azt szokni kellett, ennél ilyesmiről szó sincs és ráadásul bármely irányba elbillentve, egy általunk beállított menüpontot érhetünk el, ami igaz a választógombokra is. A többi billentyű is kivétel nélkül példásan teljesít. Jó a méretük, formájuk és a nyomáspontjuk is kitűnő. A telefon hátoldalán látható, az egyik nagy változtatásnak a nyoma: az optika védelmét és kiemelését ellátó fekete kereten 1.3 megapixel felirat olvasható. A telefon oldalán megtaláljuk még a hangerőszabályzó gombot, mely egyben az adóvevő funkció gyors elérését is biztosítja. A telefon 2 grammal lett nehezebb, ami úgy gondolom még a leggyengébbeket sem szomorítja el. A telefon mellett a dobozban találunk töltőt, egy 32 MB-os MMC kártyát, sztereó headset-et és egy jól működő, friss PC Suite-et tartalmazó CD-t.
 |
Katt ide a képgalériához! | |
Kijelző
Bár a gyártó nehezen vált meg a 128x128 pixeles kijelzőitől, melyek már legalább másfél éve elavultnak számítottak, most ez a váltás mégis elég jól sikerült. A 208x208 pixeles, 65000 színű kijelző jól teljesít: gyönyörűek a színei, kontrasztos és pixelesnek (darabosnak) még a Nokia ellenzők B-közepe sem mondhatná... Ami abból adódik, hogy a pixelszámhoz képest a kijelző méretileg "kicsi": 30x30 mm-es (az elődé 27.3x27.3-as).
Összehasonlításul néhány rivális kijelző mérete és a 6230-asoké:
Siemens S65: 13.02 cm2 Motorola V600: 11.30 cm2 Sony Ericsson K700i: 10.44 cm2 Nokia 6230i: 9.00 cm2 Nokia 6230: 7.29 cm2
Ha a száraz adatokra tekintve valaki megijedne, meg kell, hogy nyugtassam: az i-verzió kijelzője megfelelő méretű és ráadásul a gyártó így tűéles képet ért el.
Hogy ezt érzékeltessem megint számokkal kell dobálóznom:
Nokia 6230i: 4807 pixel/cm2 Sony Ericsson K700i: 3709 pixel/cm2 Motorola V600: 3396 pixel/cm2 Siemens S65: 1784 pixel/cm2 Nokia 6230: 2247 pixel/cm2
A kijelzőnek kontraszt-, vagy fényerőállítási lehetősége nincs, de nem érezni ennek hiányát. Végre egy jó kijelzőn nézhetjük az egymásba fonodó kezek otthonos látványát. Egyedül az akkumulátor nem szívleli ezt a kijelzőt: erős használat mellett a teszt-telefon nem ment többet 2 napnál.
 |
Katt ide a képgalériához! | |
A menü
A funkciógombot benyomván egy igényes, animált, 3D menüben találjuk magunkat, mely két nézettel rendelkezik: a hagyományos "nokiás" és egy 10 ikonossal. Természetesen mindkét verzió a készülék színvonalához illő, új grafikával készült és ez kíséri végig még az almenüpontokat is, ott már nem animáltan.
Első menüpont az Üzenetek. Itt írhatunk SMS-t, e-mailt, készíthetünk MMS-t a jó billentyűzetnek és a gyors szoftvernek köszönhetően könnyedén és nem is kell visszafognunk magunkat: a dinamikus memóriában bőven van hely. Email kliensünk még mindig Java-s, de segítségével akár az autóból letölthetjük új emailjeinket, bár vezetés közben ezt senkinek sem ajánlom, ha még akar másnap levest enni... Képet is csatolhatunk mailjeinkhez, de a gyártó jóvoltából csak kisméretű fotó illesztésére van lehetőség. Az MMS-hez felhasználhatunk képet, hangot, videót a 300 kB-os határig.
A Névjegyzékben találunk egy jól használható, 1000 férőhelyes telefonkönyvet, melybe a nevek és a telefonszámok mellé többek közt email-címet, képet, postacímet is tárolhatunk. Az itt fellelhető jelenlét-funkciót sajnos még egyik hazai szolgáltató sem támogatja.
 |
Katt ide a képgalériához! | |
A Híváslistában 20 nem fogadott, 20 fogadott és 20 tárcsázott hívás tárolódik. De itt találkozunk a GPRS adatszámlálóval és az üzenetszámlálóval is.
Bárcsak hosszabban írhatnék az Adóvevő (Push-To-Talk) menüpontról is, de sajnos ez a rendkívül hasznos funkció itthon még nem elérhető, pedig jó ár mellett lenne rá igény.
Testreszabás
A Beállításokban elképesztő sok lehetőség áll rendelkezésünkre telefonunk egyénivé tételére. Gyárilag 7 téma közül választhatunk, de korlátlan számban letölthetünk majd, ha a telefon elterjedtebb lesz. Egy témaváltással megváltoztatjuk a háttérképet, a színsémát, a képernyővédőt, de még a csengőhangot is! Az alapképernyő betűszínének 35 színből való kiválaszthatósága szinte már túlzás, és ha nem tetszik a téma által adott színséma, akkor azon külön is változtathatunk. A hangok beállítási lehetőségei hasonlóan jól sikerültek: csengőhangnak, üzenetjelző és ébresztőhangnak egyaránt beállíthatunk a készülékben vagy a memóriakártyán tárolt MP3, aac formátumú zenéket ugyanúgy, mint a telefon saját, 64 szólamú midi csengőhangjait. De ébredhetünk, a headset esti csatlakoztatása után, kedvenc rádióadónkra is. Bármelyiket választjuk, azt megdöbbentően jó hangerővel és megfelelő hangminőségben adja vissza a telefon.
Kamera és multimédia
Az 1.3 megapixeles kamera várakozásainkon felül teljesít. Szép élesek a képek, a széleken is csak minimális torzulás figyelhető meg. A színhűség is megfelelő: a piros az piros. Egy kép elkészülte után nem kell sokat várni, gyorsan elmentődik a kijelölt mappába. Választhatunk normál fénykép, arckép, éjszakai mód és videó-rögzítés között. A kép minősége lehet kiváló, jó, vagy átlagos. A képméret pedig lehet 1280x1024-es, 640x480-as, 320x240-es és 160x120-as. Még önkioldó és zoom lehetőség is segíti a művek elkészülését, melyeket a kikapcsolható kamerahang miatt akár titokban is készíthetünk. A videófelvételnél is választhatunk a kiváló és az átlagos minőség között és a rögzítés hossza is megszabható.
 |
Ilyen képeket készít 1 | |
 |
Ilyen képeket készít 2 | |
 |
Ilyen képeket készít 3 | |
Az itt létrehozott felvételeket a Galériában nézhetjük meg, rendezhetjük mappákba, a zenéink, témáink, hangfelvételeink mellé. Három nézettípus áll rendelkezésre: lista adatokkal, lista és a látványos táblázat nézet. Az utóbbit nem ajánlom, mert az amúgy jó sebességű telefon még a listás nézetnél is belassul az 1.3 megapixeles képek mérete miatt, amelyek átlagosan 450 kB-osak, nemhogy a sokkal processzor-igényesebb táblás nézetnél. Képeinket elláthatjuk kerettel, ábrákkal, kicsinyíthetjük, vághatjuk. Nagyítani, élességet szabályozni a megtekintés idejére tudunk.
A Média menüpont többek közt tartalmazza a Zenelejátszót, amivel akár listákba rendezve meghallgathatjuk kedvenc mp3 számainkat, még WAP-olás, vagy üzenetírás közben is. A hangzást a Hangszínszabályzóval állíthatjuk a normál, pop, rock, jazz, klasszikus és két saját beállítás közül a nekünk legjobban megfelelőre. A jó paraméterezhetőség ellenére, bár a minőség megfelelő, minden hangzástípusnál a magas hangok dominálnak, a mély kevés, de erről nagymértékben a headset tehet (ismerősöm átbuherálta még anno a 6230-asához kapott headsetét és normális fejhallgatókkal nagyon jól szólnak).
A sztereó FM rádiónál 20 manuálisan, vagy automatikusan megkeresett állomás programozható be. Az állomások között, mint ahogy a Zenelejátszónál a számok között, ugrálhatunk a fülhallgató felvevőgombjával is. A hangerő mindkét esetben elégnek bizonyul. A Visual Radio szolgáltatás még szintén várat magára.
A Médialejátszóval 3GPP és mpeg4 formátumú klippeket, filmeket játszhatunk le.
A Szervezőben fellelhető, állítható szundi-idős, kikapcsoltan is riasztó ébresztőórát panasz nem érheti. Ahogy a jó kijelző miatt igen jól átlátható naptárat sem.
Az Alkalmazások menüpontban, három jó játékot találhatunk, melyek igen jól kihasználják a kijelző adta lehetőségeket. Egy autóst, a Sreet Race-t, a Backgammon 2-öt és egy szép grafikást, a Golf Tour-t. De itt bújik meg többek közt egy világóra, a számológép és a stopper is.
A tizedik menüpontban, mely a Böngésző nevet viseli, állíthatjuk be az xHTML oldalak megjelenítésére is alkalmas böngésző összes paraméterét. Adatkommunikáció
Végre egy telefon, amiből nem spórolták ki a vezeték nélküli adatátvitel különböző formáit: Class 10-es GPRS, EDGE és HSCSD. A PC és más eszközök felé pedig infra, Bluetooth és USB-kábel. GPRS netre és WAP-ra egyaránt kitűnő ez a telefon: nem szakadozik a kapcsolat és gyors. A belső memóriája 32 MB és ez bővíthető akár egy 512 MB-os MMC kártyával is, amire ráfér nagyon sok album, film, játék, kép és egyéb alkalmazás. De a kártya még mindig az akkumulátor alatt van, tehát kártyaolvasóval szerkesztgetni nem érdemes, mert az állandó mozgatást, cserélgetést a hátlap lötyögéssel fogja meghálálni. A telefonunkon tárolt értékes adatokat, telefonszámokat egy új, szép grafikájú PC Suite-tel tudjuk szinkronizálni, elmenteni.
Összegzés
A 6230i ugyan "csak" egy frissítés, de mégis egy olyan erős, kompromisszum-mentes telefon született, amely szinte minden igényt ki tud elégíteni. Széles réteghez szól, nemtől, kortól függetlenül, és nem utolsósorban megfizethető áron! Dicséretes, hogy a Nokia meghallgatta a kritikákat, és azok alapján tervezte át az elődöt. Aki úgy gondolja, hogy nem nagy a változás, az fogja a két telefont a kezébe és hasonlítsa össze, de vigyázzon, mert utána soha nem fog nyugodt szívvel a 6230-asára nézni... Sigma |