Nokia 7200 – Zsebibaba
mobil magazin 2004.05.07. 07:24
Érints meg – kiáltja a kis szögletes készülék az asztallapról, engedelmeskedem és tényleg, nagyon kellemes a készülékház nagy részét borító textil tapintása. A 7200 a Nokia elsõ kinyitható telefonja, 86 x 50 x 26-os méretekkel és 115 grammos súllyal. Manapság ez szinte nehéznek számít, de hamar hozzá lehet szokni és szinte fel sem tûnik.

Kézbe véve
Az elsõ kellemes meglepetés rögtön a SIM kártya behelyezésénél éri az embert, végre nem kell eltávolítani az akkumlátort a mûvelethez! Miután életre kelt a telefon a belsõ 128x128as, 65000 szín megjelenítésére képes kijelzõje, a készülék a külsõ, 96x36 kétsoros kijelzõn is kommunikál velünk. A trendifonhoz kapott kiváló – bár finoman szólva mûanyag – sztereó headsettel életre kelthetjük az FM rádiót mely konstans szórakozást biztosít.
Ha valaki olyan botor hogy ezt a telefont el akarja rejteni a kíváncsi szemek elõl használhat hangtárcsázást telefonáláskor. A telefon alap 4.2 MB-os memóriája nem bõvíthetõ, a sajátunk bõvítéséhez viszont a készülék naptárral, jegyzettel és diktafonnal járul hozzá. A gyári csengõhangoknak se szeri se száma, azonban ha jót akarunk inkább töltsünk le hozzá egyet, bár a hangszóró nem az erõssége a telefonnak.
A telefonkönyv 500 név és egyéb adat tárolására képes, 150 sms-t, és 250 naptári bejegyzést is el tudunk menteni a telefonunkban. A készülék memóriája 4 megabájt. A naptári bejegyzések egyenként maximum 3000 karakterig terjedhetnek, Series 40 menü,
Szolgáltatások
A Nokia 7200 széleskörû szolgáltatás kínálatában megtaláljuk az ébresztõórát, a naptárat, a teendõk listáját, a jegyzetkészítést és az adatszinkronizációs opciót. Miután összekapcsoltuk PC-nket és a kedvenc telefonunkat, lehetõségünk van a telefonkönyvet, a naptárat és a jegyzeteinket szinkronizálni a számítógéppel. Az elõre telepített alkalmazásokban újra megtaláljuk a 3300-ból már ismert Disco-manager játékot, ezen felül pedig a Bowling és a Backgammon nevû szórakoztató applikációkat. A World Clock II és a Converter II mellé még számos Java programot tölthetünk a 7200-ra. Ha esetleg még további szolgáltatásokat keresnénk a telefonban, már „csak” a számológép és a stopper maradt hátra.

Multimédia
A 7200 igazán kitesz magáért ezen a területen is, a felhasználók legnagyobb örömére. A design mögött valóban vérbeli multimédiás képességek húzódnak meg, gondolok itt a videó felvételre is alkalmas VGA kamerára, az FM rádióra és a teljes körû MMS szolgáltatásra. A beépített VGA kamerával 640 x 480 pixelméretû fotókat készíthetünk, amelyeket infra porton és MMS-ben küldhetünk tovább. A szokásos beállítások mellett (éjszakai mód) nem találunk nagy meglepetéseket. Az elkészült fotókat tovább szerkeszthetjük, így akár szöveget, keretet vagy clipartot szúrhatunk be képeinkhez. A videó rögzítés is hasonlóan egyszerûen lett megoldva, hang és kép rögzítésére is alkalmas a kamera, az elkészült 3gp formátumú mozgóképeket pedig infrán a legcélszerûbb elküldeni más eszközökre. A MPEG4 videóinkat természetesen a 7200 lejátszó programjával is megtehetjük.
Az FM rádióhoz érdemes beprogramozni kedvenc állomásainkat, és a 7200-hoz mellékelt headset segítségével meg is hallgathatjuk az adásokat. Az MMS küldés és fogadás nincs korlátozva, maximum 100 Kb-os méretû üzeneteket küldhetünk ismerõseinknek. Lehetõség van MMS prezentáció készítésére (SMIL) is. A 7200 16 szólamú csengõhangjai nem okoznak katarzist.
Adatkommunikáció
A Nokia 7200 könnyedén felveszi a versenyt a konkurencia divatkészülékeivel, sõt azokon jóval túl mutat mind tudásban, mind megvalósításban. A 7200 szinte az összes fontosabb adatátviteli szabványt ismeri: az EDGE, a GPRS 10 (4+2) és HSCSD segítségével WAP és xHTML oldalakat is böngészhetünk, lehetõség van játékok, Java programok, illetve csengõhangok letöltésére is.
Az infra port mûködését a jó öreg Sony Ericsson P800-al teszteltük, ha éppen látták egymást (az esetek többségében) tökéletes és probléma mentes volt az adatátvitel. A 7200 készített képeket, sõt a 3gp videókat is könnyedén átküldtük a P800-ra. Az adatkommunikációs területen a Bluetooth hiánya érdemel említést, az viszont nagyon. Egy ilyen kaliberû készülékbe, hiába, hogy a célcsoport nem feltétlenül fogja kihasználni a Bluetooth-t, de ezért az árért már illet volna beletenni.

Összegzés
A Nokia 7200-t egyértelmûen a divatot hûen követõ hölgyeknek készült, igaz tudása jóval meghaladja a célcsoport elvárásait. A Series 40 menü design béli megoldásaival nem tudtam megbékélni, de a széleskörû szolgáltatás kínálat, a rendkívül egyedi ötletek mindig lehiggadásra késztettek. Számomra összességében kellemes meglepetés volt ez a telefon, a legnagyobb negatívum az ára, amit érzésem szerint csak az „egyedi” dizájnért fizetünk és valljuk be bõven elfért volna egy nagyobb kijelzõ. Hölgyismerõseim visszajelzései alapján – jaj, de cuki, mutimeg – náluk nagy sikert arathat a 7200, ha másért nem is, az 5 centis mûkörmökkel és a jól használható, kényelmes billentyûzet miatt.

|