A Siemens Xelibri sorozatának fotói szinte az összes telekommunikációs médiumban megjelentek. Nyolc féle extravagáns Siemens készülék tartozik a Xelibri modellek sorába, ide kattintva megtekinthetõ az összes Xelibri egy képen. Ezek közül az 5-ös verzió kerülhetett a kezem közé. A meghökkentõ design megosztja az emberek véleményét, de mindenképpen figyelemfelkeltõ. Talán pont ez az 5-ös modell az, ami a hat közül a legkonzervatívabb formát kapta, de így is elég extra ahhoz, hogy mindenki elkérje megnézegetni. A szögletes formavilágú, szimmetrikusra tervezett, belsõ antennás telefon azonban csak külsejében nyújt újat. Szolgáltatásait tekintve alaptelefon, ráadásul a design oltárán sokszor feláldozásra került a használhatóság is. Mint ahogyan a képeken is látszik, a telefon billentyûzetét úgy csalhatjuk elõ, ha leszedjük a készülékrõl a mûanyag tokot. Ezt semmi nem rögzíti a készülékhez, így figyelni kell arra, hogy nehogy valahol otthagyjuk. A telefonkönyvbõl (ami csak a SIM kártya bejegyzéseire korlátozódik) tudunk hívást indítani a burkolat leoperálása nélkül is, de üzenet írásához, már mindenképpen elõkészületek szükségesek. A telefon rendkívül könnyû, és viszonylag kicsinyke is.
A bekapcsolás a bal oldali "gomb" hosszas passzírozásával történik. A kijelzõ alatti navigációs panel egyben van, közepén egy joysticknak látszó mûanyag gombóc ücsörög, ezt azonban csak lenyomni lehet. A gombóc alatt és felett nyomkodva a panelt tudunk navigálni vertikális irányban. A 101x80 pixel felbontású, 4096 színû kijelzõ Siemens módra kissé fakó, ez azonban jelen esetben furcsa módon jól passzol a Xelibri 5 színvilágához. A gombok megvilágítása brutálisan kék, éles kontrasztot teremtve ezzel. A menürendszer érdekes keveredése a Siemens hagyományos struktúrájának és a Xelibrihez fejlesztett avantgard felületnek, kezelése rendkívül egyszerû, de ez annak is köszönhetõ, hogy túl sok lehetõséget nem is rejt magában a telefon.

A menü öt részre tagolódik, érdekesen animálva jönnek egymás után a menüpontok. A "Stay in touch" menüpontba került a telefonkönyv, ami csak a SIM kártya bejegyzéseire korlátozódik, ebbõl következõen egy névhez csak egy szám tartozhat, hívócsoportok pedig nincsenek a készülékben. A bejegyzésekhez apró grafikát, csengõhangot, illetve hangjegyzetet rendelhetünk. A "Stay in touch" ezen felül a hangposta gyors elérhetõségét, valamint a híváslistákat rejti magában. Az üzenetek menüpont is nagyon egyszerû, szintén csak a SIM kártya kapacitása áll az SMS-ek tárolására a rendelkezésünkre. T9 van, több címre való elküldés szintén van. A gombok jól nyomkodhatóak, bár a 0-ás gomb oldalra helyezése megszokást igényel. Multimédia üzenet nincsen, miként e-mail kliens sem.
A menü következõ pontja az "Activities" nevet viseli, ide került két játék (egy egész jó tetris, valamint egy gagyi csengõhang utánzó), itt van a kikapcsolva is mûködõ ébresztõóra, az alapszintû, csak havi nézetet ismerõ naptár, valamint a számológép. A következõ menüpontban a témákat találjuk, öt színséma közül választhatunk. A sémák a háttérképre, illetve a menüpontok színére vannak hatással. Végére maradt a "My Xelibri" menüpont, ami gyakorlatilag a beállításokat tartalmazza. Háttérkép, képernyõvédõ, kontraszt található többek között a kijelzõ beállításaiban, billentyûzár, és billentyûhang beállítás sorakozik a következõ almenüpontban, idõ és dátum beállítási lehetõségek kaptak helyet a "Time/Date" almenüben. A csengõhangoknál bújnak meg a környezethez szabható profilok is amelyek nem szerkeszthetõek. Itt három variáció található: normál, teljes hangerõ, és teljes csend. Mellesleg 23 kellemes, hangzásra 16 szólamú polifónikus melódia választható. Csengõhangot SMS-ben is le lehet már kérni azokban az országokban, ahol forgalmazzák a Xelibrit. Meglepõen hangos tud lenni ez a kis designkütyü, és a hívásminõség is tökéletes.
És ezzel vége. Nincsen több funkció a készülékben, WAP-ról, GPRS-rõl, e-mail kliensrõl nem ejthetünk szót. A teszttelefon egy hölgy tulajdona, neki csak telefonálásra és SMS írására/olvasására kell a készülék - erre valóban elegendõ, bár sajnos az üzenetek listázásakor a szoftver nem a gyorsaságával kápráztatott el minket. Az újabb Siemens töltõ és headset csatlakoztatható a telefonhoz, egy kis gumiajtó védi a csatlakozási felületet a portól, és ugyanitt lehet betolni a SIM kártyát is. A készülék hátuljában 680 mAh-es Lithium-Ion akkumulátor dolgozik, amely átlagos használat mellett nagyjából 3 nap készenlétet biztosít.
A Xelibri az érzelmekre próbál hatni, nem szolgáltatásaival fog hódítani, ha egyáltalán hazánkban kapható lesz valaha. Nõknek szól. |