Mi az a Symbian operációs rendszer?
mobil magazin 2004.04.24. 19:37
A Symbian cég Symbian OS nevû operációs rendszere (vagy ahogy õk nevezik, mobil technológiája) a vezeték nélküli kommunikációs és számítástechnikai eszközök igényeit szem elõtt tartva készült, így jó alapja az ilyen eszközök széles körének; a teljes körû kommunikátortól a mobiltelefonig
A Symbian OS technológiája kis méretekben teszi lehetõvé az erõteljes számítógépes alkalmazások használatát, és a hatékony kommunikációt. Mindez a robusztus rendszermagnak, a következetes objektum-orientált programozási technológiának, az ipari szabványoknak is megfelelõ kommunikációs protokollok támogatásnak és a Sun cég Java platformjának mobil környezetre optimalizált változatának köszönhetõ.
A Symbian OS modulokból felépülõ alkalmazásai és a grafikus felhasználói felület szerkezete lehetõvé teszi a nagymértékû optimalizálást és testreszabást, akár az operációs rendszer egyetlen licenszelõjérõl, akár az összes vezeték nélküli kommunikációt igénylõ felhasználóról legyen is szó.
Az Symbian OS 5-ös verziója (Symbian OS Release 5, vagy egyszerûen R5) 1999 márciusában jelent meg a világpiacon. Ez már olyan technológiai újításokat, frissítéseket is tartalmaz -- néha magában a rendszermagban -, amelyek lehetõvé teszik, hogy az operációs rendszer a vezeték nélküli kommunikációt tejes körûen, részletekbe menõen és az alapoktól kiindulva alkalmazza. Ilyen lehetõség, például a beépített internet elérés; a web böngészés; az email vagy SMS írás, küldés és fogadás; a vezeték nélküli adattovábbítás; a címjegyzék, a határidõnapló és az email üzenetek szinkronizálása más Symbian OS, Unix, Linux, Windows 3.x, Windows 9x, Windows NT, Windows 2000, stb. operációs rendszert futtató számítógépekkel; a Symbian OS gépek mobil környezetre optimalizált dokumentumformátumainak konvertálása PC-s környezetre és vissza, és a Java nyelv hatékony fejlesztõ-, fordító- és futtatókörnyezetének integrálása.
A Symbian OS mindezek mellett folyamatosan fejlõdik. 2000-ben a vezeték nélküli protokollok és alkalmazások, mint pl. a WAP vagy a Bluetooth támogatás, a WAP böngészõ, a hatékonyabb titkosítás és üzenetkezelõ rendszer, valamint a világ bármely pontjához automatikusan alkalmazkodó telefonos tárcsázási rendszer kerül beépítésre úgy, hogy a mobil környezet igényei, és a könnyû felhasználhatóság mindvégig elsõdleges célként szerepelnek. A beépítésre kerülõ PersonalJava és a JavaPhone programozói felülete segít megõrizni a Symbian OS Java implementációjának vezetõ szerepét a mobil környezetben. A Symbian OS Unicode-os változata és a távolkeleti karakterek bevitelét lehetõvé tevõ támogatás széles körben használhatóvá teszi az operációs rendszert.

A jövõben az operációs rendszer tovább optimalizálódik. A három tervezett referenciaosztály:
- a billentyûzettel ellátott kommunikátor (kódneve Crystal), - a billentyûzet nélküli kommunikátor (kódneve Quartz), - és az "okos" telefon (kódneve Pearl).
A Symbian OS robosztussága, kompaktsága és teljesítménye a gondos objektum-orientált tervezés és a körültekintõ C++ megvalósítás következménye. A Symbian cég Developer Network nevû szervezete négy különbözõ fejlesztõeszközt bocsát az érdeklõdõ programozók rendelkezésére:
- a C++ fejlesztõi készlet, - a Java fejlesztõi készlet, - az OPL fejlesztõi készlet, - és a kommunikációs fejlesztõi készlet.
Amennyiben több információt szeretne kapni a Symbian operációs rendszerrõl, kérjük, keresse fel a Symbian weboldalát, ahol a technikai leírások bõséges információforrással szolgálnak. A weboldal angol nyelvû.

|