Xelibri-4
mobil magazin 2004.04.24. 19:15
Itthon is feltûnt a reklámok között egy áruház jóvoltából a még ritka telefon márka, a Xelibri, és annak is a 2-es és 4-es típusa elég kecsegtetõ árral. A Xelibrirõl annyit érdemes tudni, hogy ez a Siemenshez tartozó mobil márka, ami a külsõ meghökkentõ megjelenésével akar hódítani.
Az elsõ kollekció amit 2003 nyarán adtak ki egyszerûen 1, 2, 3 és 4-számot kapta, ezzel nem nehezítve a fogyasztó döntését a választásban. A telefon fizikai méretét tekintve nem is nagy és nem is kicsi, átlagosnak mondanám. A Xelibri-4 típus formailag egy vasalóra hasonlít ami a fizikai alakját illeti, de persze azért egy mobiltelefonról beszélünk.
A külsõ borítás elég futurisztikus, a maga éleivel és domborulataival, de ezeknek azért funkcionalitása is van. Az alsó hegyes rész alatt találjuk a töltõ csatlakoztatásának a helyét. Hátlapon egy nyelv van kialakítva, aminek a telefon zsebre akasztásánál lehet segítségünkre. De a mai divatot követve egy pánttal nyakba is hordhatjuk kedvencünket, mert erre a telefon felsõ részén van egy kiálló mûanyag fül kialakítva. A telefon belsejébe jutás nem bonyolult, csak az alsó töltõ csatlakozó részt takaró "hegyet" kiemelve az elõlap és hátlap alá benyúlva szépen elemelkedik a telefontól az akkumulátort is fedõ hátlap. Ha már bejutottunk a telefon belsejébe, akkor a SIM kártya betétele után már nincs akadálya, hogy a telefont immár teljeskörüleg a birtokunkba vegyük.
A telefon bekapcsolása a középen elhelyezett kör alakú, de ennek ellenére csak négy állású navigációs gomb bal szélének megnyomásával történik. A szokásos zenés bejelentkezés után kezdjük a telefon ismerkedését, ami aki már használt Siemens telefont, nem is tûnik bonyolultnak, nem hiába végül is ez is egy Siemens telefon amit a hátlapon jeleznek is.
A billentyû gombok funkciói:
A középsõ navigációs gomb pontosan és jól kezelhetõ. Lefelé a telefonkönyv, felfelé a hívott számok, jobbra és balra pedig a kijelzõ jobb és bal alsó sarkában lévõ funkciók szerint mûködnek. A számgomboknál az 1-es a hangposta, a 2-8-ig menüpontok és telefonszámokat lehet rendelni, a 9-es az alap nyelvre állítás(nem változtatható), a 0-ás a nemzetközi elõválasztó a + jelé, a * a néma üzemmód be-ki kapcsoló gombja, a # a billentyûzáré. A kijelzõ jobb alsó részén a menü, a bal alsónál a Siemenshez hasonlóan egy menüpont rendelhetõ, ami praktikusan akár az új sms írása funkció is lehet. Ha már megismertük a kezelõ gombokat és a kijelzõ jelentését, ideje tovább lépni a telefon megismerésében, és sorra venni a menü funkciókat.

A menük:
Üzenet, itt értelem szerûen minden benne van, ami egy SMS írásához/olvasásához szükséges, a beállítások viszont szegényesek, mert csak az SMSC szám adható be (kettõ is), de más funkció nem állítható. Az érvényességi idõ, az üzenet kézbesítési értesítés nem kapcsolható be. Így a Pannon és Vodás elõfizetõknek a - kell elõre írni az üzenetbe, ha akarnak értesítést az üzenet kézbesítésérõl.. Hosszú sms írását a telefon támogatja, a szöveg írásakor az üzenet számát, és a karakterek fogyását a készülék számolja (pld.:1/158).
Hívásinfók menüben a szokásos, fogadott, nem fogadott, hívott számokat találjuk dátum/idõ megjelöléssel. A telefonban a költség/idõ számolásának funkciója nem található, csak a hívás végén írja ki, hogy mennyi idõt beszéltünk. Az óra menüben az ébresztõóra, az idõ és a dátum állítható be. Naptár menüben csak egy naptár van, egy lap egy hónap, és ebben tudunk lapozni, de más funkció nincs.. Ezért kicsit furcsának tartom ennek a menünek a létét. Az audio menüben a szokásos, csengõhang és funkció hangok beállítását lehet elvégezni, amik az egyéb számokhoz, a telefonkönyvi számokhoz és sms-hez eltérõen rendelhetõek is. A telefonban 16 többszólamú csengõhang található, de a leírás szerint az EMS-en keresztül még lehet rá tölteni. Profilokat a készülék nem támogat, csak a néma és normál üzemmód változtatható, amit fentebb leírva a * gombbal kapcsolhatunk ki-be. Viszont van egy minden hangos és minden halk menüpont, ami ennek megfelelõen állítja az audio funkciókat.
A kijelzõ menüben a nyelvet (nem tudja magyart), a képernyõvédõt az üdvözlõ üzenetet a kijelzõ világítását és a kontrasztot tudjuk állítani. A billentyû menüben lehet a gyorsgombokhoz való funkció beállítást elvégezni, a billentyû hangot beállítani, az automata zárat bekapcsolni. A multimédia menüben a képeket és hangokat rendezhetjük, a telefon a leírtak szerint az EMS funkciót támogatja. A beállítások menüben a hangposta szám megadását, az átirányítást, az automatikus hívásfogadást, a saját szám titkosítását, a biztonsági beállításokat(PIN...), hálózati beállításokat(kézi/automata keresés, és pioritási lista), valamint a cella infót tudjuk beállítani több csatornára is. A telefonkönyv menü pedig a más telefonokban megszokott funkciókkal van ellátva, itt kapott helyet a hangtárcsázási funkció is.

A menük megismerése után pedig pár szót a telefon használatával kapcsolatosan:
A csengõhang a hívás érkezésekor hangosodik fel(ala Alcatel). A kijelzõ világítása akku kímélõen nagyon hamar 10 mp. után lekapcsol. Ha a képernyõvédõ be van kapcsolva, és közben cellaüzenetet vesz a telefon(pld.:Budapest), akkor a funkció kikapcsol, nem mûködik egyben a két beállítás. SMS olvasásánál nagyon jó sebességgel magától futtatja az üzenetet. A szöveg írásakor az írásjelek egyben jelennek meg a csillag gomb megnyomására, és a navigációs gombbal a megfelelõre állva magától beírja a szövegbe, viszont itt nincs idõ nagyon gondolkozásra, mert ha leragadunk egy írásjelen, akkor azt rögtön kiválasztottnak tekinti, és beilleszti az üzenetünkbe, kicsit szokatlan funkció. A rezgõ nagyon erõs, és a hagszoró zajos környezetben is közepes hangerõvel is jól használható. A telefonkönyvnél a nevek megjelenése a kijelzõn( csak egy jelenik meg ) nem a karakterek számától függõ nagyságban jelennek meg(10-12-15-16...) hanem a pixelnek megfelelõen, így van amikor 13 karakter is kijön, de van amikor csak 11. A készüléknek nincs sem sms, sem telefonkönyv memóriája.
Egy mobiltelefon használónak átolvasva a leírtakat, kicsit az átlaghoz képest elcsodálkozik, hogy milyen logika alapján kerültek be illetve ki bizonyos funkciók. Bár jelenleg már nehezebben megkülönböztethetõek a kategóriák, de itt vannak funkciók, amik az olcsó tömegtelefonban is megtalálhatóak, és vannak amik csak a "komolyabb" telefonok támogatnak.
De azt zárásként megjegyezhetem, hogy itt nem is ez volt a lényeg, amikor ennek a telefonnak a tervrajzát papírra vetették a mérnökök, hanem ami utána valóságban lett ebbõl, az pedig egy merész, külsõvel vadító forma, ami elnyomja a belsõ jegyekben jelentkezõ esetleges hiányokat.
|