Alcatel 756
mobil negyed 2004.09.01. 19:06
A CEBIT kiállításon már találkozhattunk a francia gyártó 756-os sorozatszámú készülékével, és most legnagyobb örömünkre az Alcatel hazai képviselete már egy tesztpéldányt is a rendelkezésünkre tudott bocsátani. Ismerkedjünk meg az elsõ videofelvételre is alkalmas modellel.

Kézbe véve
Az Alcatel 756-ot egész egyszerûnek kellemes érzés a kezünkben tartani. A lekerített formák, a szürke színvilág, az igényesen összeválogatott anyagok és a pontos illesztések mind-mind egy felsõ-középkategóriás készülék érzését keltik a felhasználóban. A telefon két oldalán egy sötét és egy világos szürke elem váltja egymást, alul a szokásos aljzatot találjuk, felülre került az Infra port, a hangszóró és a nyakbavaló helye is. A kijelzõ körül egy érdekes design elem kapott helyett, amelyen ha alaposan végighúzzuk az újaink hegyét – a sörtéknek köszönhetõen – még körömreszelõként is alkalmazhatjuk.
A készülék háza továbbra is egy csónakra emlékeztet, de már sokkal kevésbé, mint az Alcatel 535/735 kettõs esetében. A telefon alapvetõen könnyû, méretei alig kisebbek, mint a Siemens CX65 modellnek. A karcsú 765 akár egy komoly üzletember kezében sem mutat rosszul, de egy hétköznapi felhasználó is örömmel fogja kézbe venni.
Szolgáltatások
Elképesztõen vártam, ahogy az amúgy gyors bekapcsolás után elém tárul a 262 ezer színû kijelzõ. Sajnos alapvetõen csalódnom kellett, mert a hatalmas elõrelépés okozta élmény elmaradt. Az Alcatel kijelzõje nem javult nagyságrendekkel az elõdökhöz képest, fõleg ami a menüt illeti. A hátterek aránylag szépek és élethûek, de színmélység mellett érdemes lett volna a felbontást is megnövelni. A feljebb említett menük kifejezetten rondák, az ikonok pixelesek, a háttérben leledzõ csíkozás pedig nem egy modern mobiltelefonba illõ elem. A telefon színvilágát, hátterét is testreszabhatjuk. Alaphelyzetben a GPRS/GSM térerõt, az akku töltöttséget, az idõt és az órát láthatjuk a kijelzõn. A bal- és a jobboldali funkció gombokkal a kamerát és a WAP böngészõt érhetjük el.
A 756 gombjaival ismerkedjünk meg egy kicsit. Érthetetlen számomra, hogy a két funkció gombot miért nem lehettet egyben Igen/Nem gombokká is varázsolni. Ha eldöntendõ kérését tesz fel a telefon az középen lévõ Ok gombbal az Igent, a C – törlés gombbal pedig a Nem lehetõséget választhatjuk. A 4 állású navigációs alkalmatosság közepén a feljebb említett ok leledzik, amely joystick-ént is használható. Jobbra és balra fent a funkció gombok, alattuk pedig a VGA kamerát aktivizáló gombot és a C – törlést láthatjuk, majd még lejjebb a hívás elutasító/fogadó eszközök találhatók. A numerikus gombok nyomásereje rendkívül megfelelõ a gyors és pontos szövegbevitelre, nagy meglepetésemre nem lötyögnek, mint a korábbi verziókban.

Az Alcatel 756 menürendszere egyszerû, könnyen áttekinthetõ, 3 x 4 ikonos rendszerben jelennek meg az opciók – a fõmenübe a hívás elutasító gombbal léphetünk, a C gombbal csak egy menüpontot lépünk vissza. A Games & Apps mappában különféle elõre telepítet játékokat, Java programokat találunk és természetesen le is tölthetünk újabb darabokat. A már a telefonban lévõ játékok végtelenül egyszerûek, de legalább gyorsan töltõdnek be.
A Media Albumban találjuk a különféle általunk készített és letöltött képeket, videókat és hangokat egyaránt. A képek között elõre telepített fájlokat is láthatunk, amelyek igazán tetszetõsek. A képekbõl diavetítést tarthatunk, törölhetjük õket, vagy továbbküldhetjük MMS-ben illetve Infrán is ezeket. A Tools menüben a Naptárat (napi, heti és éves nézet, számos beállítás) az Ébresztõórát (egyedi vagy napi), a Számológépet (4 alapmûvelet), a Valutaváltót, a Memória menedzsert (%-ban láthatjuk, hogy mennyi üres hely van még a készülékben, és mely területekrõl érdemes törölni), a Csengõdallam szerkesztõt, a Diktafont és az Infra portot.
A Tools menü rejti magában a hanghíváshoz szükséges alkalmazást is – amellyel rögzíthetünk egy hangfájlt egy adott névhez. Következõ menüpontunk a Photo/Video, amelyrõl a Multimédia részben fogunk beszélni. A Telefonkönyvben 800 bejegyzést tárolhatunk, egy névhez 4 bejegyzést, személyes információkat, általános és fax számokat, 2 darab e-mail címet, születési dátumot, képet, videót és lakcímet is csatolhatunk. A 3 különféle (általános, magán és munkahelyi) mappába csoportosított nevekhez csoportonként csengõhangokat rendelhetünk.
Az üzenetkezelõ funkciók rendkívül fejlettek. A 4 MB-os memória számos MMS tárolására alkalmas, és SMS-ekbõl is bõven elegendõ mennyiséget õrizhetünk meg az archívumban. A magyar prediktív szövegbevitel mellett multimédiás anyagokkal (kép, hang, videó) is bõvíthetjük üzeneteinket. A My Settings mappában testreszabhatjuk az Alcatel 756-ot: a csengõhangokat, a képernyõt (színsémák, témák, szöveg kicsinyítés/nagyítás), az órát, a kedvenceket és még a két funkció billentyû opcióit is beállíthatjuk. Érdekességként számos helyen megtalálhatjuk a Tips & Tricks menüpontot, amely apró kis trükkökkel teszi kellemesebbé a használatot.
Az Alcatel 756 GPRS adatkapcsolattal és Infra porttal is fel lett szerelve, sõt, a WAP 2.0 böngészõnek köszönhetõen már igazán tetszetõs oldalakat is letölthetünk vele, nem beszélve a Java alapú programokról. Az Infra port képes különféle multimédiás anyagok (MP3, videó, kép) küldésére/fogadására is, de például wav fájlok (mivel a készülék nem tudja azt lejátszani) megérkeznek a telefonra, majd azonnali törlésre kerülnek.

Multimédia
A rendkívül fejlett szolgáltatásokkal ellátott VGA kamerával felszerelt Alcatel 756-al 640 x 480 pixeles képeket készíthetünk. Az alkotás során segítségünkre lehet a rendkívül finoman állítható 8x zoom funkció, amely valójában a képet nagyítja fel. A kamerával 352 x 288, 128 x 160, 128 x 128, 64 x 64 vagy 32 x 32 pixelméretû képeket is készíthetünk. Fényképezés közben a kettõskereszt gombbal is váltogathatunk a méretek között, de sajnos az éppen aktuális méretet nem írja ki a készüléket, kivéve a VGA rövidítést. Készíthetünk normál vagy sorozatfotókat is, de lehetõségünk van 4 darabból álló mozaik képek alkotására is. Ebben az esetben 4 darab fotót kell készítenünk, majd a 756 software egy képpé gyúrja õket össze. Mialatt a kamera aktiválva van a csillag gombbal váltogathatunk a készítési módok között – szimpla, sorozat vagy mozaik. A képek minõsége 3 féle lehet: gazdaságos, normál és kiváló – érdemes utóbbit használni, mivel nem foglalnak túlzottan nagy helyet az anyagok.
A fehéregyensúly testreszabására is több fajta lehetõség ál la rendelkezésünkre, használat közben az %-ös gombbal változtathatjuk meg – meglepõen nagy minõségjavulást érhetünk el az egyébként módfelett fényérzékeny kamerával. Az önkioldó funkciós megtalálható az Alcatel 756-ban. Képkészítés közben a 8-as gombot nyomogatva váltogathatunk a színes, a fekete-fehér, a szépia és a negatív opciók között. A kamera keresõje viszonylag akadozás mentesen követi az éppen elõtte álló képet, de nem túlzottan nehéz bemozdult mûvet alkotni vele, ettõl függetlenül gyorsan exponál. A képernyõn folyamatosan nyomon követhetjük az éppen aktuális beállításokat.
Az Alcatel 756 egyik legnagyobb újdonsága a francia gyártó történetében, hogy képes 30 másodperces mozgófilm rögzítésére is, természetesen hanggal együtt. Lehetõségünk van némafilm készítésére, sõt a fotózáskor használatos opciókat is használhatjuk. Az elkészült filmek szaggatottak és pixelesek, MMS videóknak viszont tökéletesen megfelelnek. Számítógépünkrõl saját képeket tölthetünk le, majd azokat a meglévõkkel együtt elláthatjuk például keretekkel.
A 32 szólamú polifonikus csengõhangok a kicsiny hangszórón keresztül szólalnak meg, kifejezetten nagy hangerõvel és a legtöbb estben rendkívül tisztán. Az Alcatel 756 mp3, midi, és amr fájlok lejátszására is alkalmas.
Telefonnal készített képek
Összegzés Az Alcatel 756 határozottan megnyerõ benyomást tett rám, remélem soha nem adja ezen szint alá a gyártó – akkor biztos lehet a hosszú távú sikerben. A koncepció, miszerint minõségi telefont alacsony áron is el lehet adni, mindig népszerû lesz, pláne ha a gyártó ilyen komoly erõket fordít az említett minõségre. Az Alcatel 756 pár apró hibájától eltekintve megéri az árát, kategóriájában az egyik legfejlettebb készülék. Simon Péter - simonp@mobilnegyed.hu

|