Samsung E-710
sipeti 2004.04.27. 17:44
Samsung E-710
Ismét egy olyan telefonról írunk, amely hazánkban még nem kapható, de nagy valószínûséggel még az idén megjelenik valamelyik itthoni szolgáltató kínálatában. A Samsung E-710-es telefon elsõ ránézésre egészen lenyûgözõ. Az összecsukható trend egyik elsõ olyan modellje, amelyik beépített antennával rendelkezik (az általam látott másik ilyen készülék a Motorola MPx200), külseje eddig mindenkit lenyûgözött. A fekete színû külsõ kijelzõ világoskék analóg órával megteszi a hatását.
Igényesen összerakott, masszív telefon az E-710. Kinyitás után is egyedi a formavilága, szépek, jól olvashatóak a gombok, bár a design itt kissé a praktikum rovására megy, ugyanis annyira belesimulnak a ház síkjába a billentyûk, hogy olykor a felhasználó nem érzi, hogy megnyomta-e valamelyiket, vagy sem. A négyállású navigációs gombbal is ugyanez a probléma: a középen "i" betûvel jelzett kék OK gomb alig-alig különböztethetõ meg ujjbegyes tapintás útján az õt körülvevõ anyagtól.
Na, most már tényleg kapcsoljuk be. Nem kell csalódnunk: a Samsungtól megszokott 65 ezer színû, ezúttal 128x160 pixeles kijelzõ kis önreklám után máris teljes pompájában elevenedik meg. Nos, a tesztkészülék Live! szoftverrel volt felvértezve, és ahogy körbenéztem a neten, találtam egy T-Mobile szoftverrel ellátott készüléket is, úgyhogy úgy tûnik, hogy nem csak a Vodafone szól bele a szoftverezettségbe. Gyakorlatilag a lényegi különbség az E-700 illetve az E-710 között a telefon szoftverében rejlik: az E-700 itthon a Westel forgalmazásában, míg az E-710 világszerte a Vodafone színeiben jelenik meg. Valószínûleg egyre inkább arrafelé tart a dolog, hogy egy telefon szolgáltatófüggõsége a telefon szoftverének nagymértékû módosításával, és átszabásával valósítható meg a leghatékonyabban. Ráadásul az így átalakított felhasználói felület és belsõ úgy kerül kialakításra, hogy ösztönzi a vásárlót bizonyos szolgáltatások igénybe vételére is. A user számára a dolog jó oldala, hogy az egyre szövevényesebb szolgáltatások labirintusában nem kell a beállításokkal bajlódnia, hiszen az benne van a telefonban "gyárilag", illetve a nyomottabb ár, hiszen a szolgáltató bátrabban ad úgy árkedvezményt, hogy tudhatja: a telefon más hálózattal csak nagyon nehezen bírható mûködésre, illetve az integrált szolgáltatások használata gyorsabb megtérülést eredményez. Visszatérve tesztünk alanyához: a http://www.mobile-review.com/review/samsung-e700-en.shtml oldalon leltem fel néhány eredeti, a Samsung által tervezett menürõl képet.
A telefonkönyv 2000 bejegyzés tárolására képes. Akinek ez kevés, kérem írjon e-mailt, és a beküldõk között kisorsolunk egy képcsõ nélküli Junoszty tévét. A bejegyzésekhez természetesen több szám is tárolható, csoportokba rendezhetõek, és fénykép is rendelhetõ hozzájuk. Érdekes viszont, hogy csak a telefon kamerájával készített képek társíthatóak egy bejegyzéshez, a WAP-ról levadászott, vagy MMS-ben kapott képeket nem lehet erre használni. A csoportokhoz is rendelhetünk képet, de inkább nevezzük ikonnak, hiszen csak az a telefonban elõre eltárolt néhány grafika közül válogathatunk.
Az üzeneteknél folyamatosan fejlõdik a Samsung. A szöveges üzenetek írása logikusabbá, könnyebbé vált, a megfelelõ karakterek végre logikusan vannak elosztva, és a T9-et sem tukmálja ránk állandóan a szoftver. MMS írása kicsit furcsa, merthogy van sima MMS, illetve MMS képeslap. A kettõ között annyi a különbség, hogy a képeslaphoz írhatunk szöveget is, a sima MMS viszont csak kép, vagy hang csatolásáról szól. A multimédia üzenetek maximális mérete 80KB lehet. Külön öröm, hogy e-mail cím, illetve WAPolás esetén URL megadásakor a legfontosabb írásjelek (kukac, pont, backslash) alig pár gombnyomással elérhetõek. A telefon 200 szöveges üzenet tárolására képes, az MMS pedig a nagy dinamikus memóriába kerül, melynek összmérete 9 megabájt. Beépített e-mail kliens nincsen a készülékben. És ó jaj, megint visszakerült az a funkció, hogy új üzenet érkezésekor addig visong a telefon 3 percenként, amíg a felhasználó meg nem tekinti azt...
Hallottam olyan emberrõl, aki komolyan úgy képzelte, hogy kamerás telefonja kiváltja majd a fényképezõgépét. Nos, amíg a kamerás mobilok 1 megapixel alatt dolgoznak, addig ez utópia, de mindenképpen az a helyzet, hogy a Samsung E-710 egészen normális képeket csinál, persze maximum 640x480 pixeles felbontással. Szokás szerint a teszt alján találhattok néhány próbafelvételt. A fényképezõgép szoftvere nagyon sok speciális effektet ismer (szépia, vízjel, stb), ugyanakkor ötszörös digitális zoommal rendelkezik, rengeteg keret közül válogathatunk, és van benne "vaku". Hagyományos értelemben a vaku egy, az exponálás idejére felvillanó fényforrás, amely arra a rövid tizedmásodpercre megvilágítja a célterületet. Samsungéknál ez egy pici, de erõs elemlámpában materializálódik, amely más a keresõ használatakor megpróbálja beragyogni a környéket, de természetesen közel sem olyan jó hatásfokkal, mint egy hagyományos vaku. Mindazonáltal a semminél természetesen sokkal jobb. Oh, ki ne felejtsem, a telefonnal 100KB-os video is rögzíthetõ (ez uszkve 10 másodperc). Önarckép készítése esetén a becsukott készülék külsõ kijelzõjén láthatjuk saját fejünket a világoskék különbözõ árnyalataiban megjelenni, így pozicionálhatjuk be, hogy mikor érdemes ellõni a képet.

Továbbhaladva a csengetési beállításokhoz ismét csak az mondható el, hogy aki már használt T100-nál újabb Samsungot az már megszokottnak értékeli a 40 szólamú polifonikus muzsikát, mely végre az mmf formátum mellett már MIDI is lehet. 10 féle üzenetjelzõ hang van, a 9 megában elfér jónéhány utóleg feltöltött zenebona. Persze szokás szerint a csengõhangok mellé ritmusra villogó többszínû állapotjelzõ LED is dukál. A vibrát is érdekes értelmezi a telefon: a gyári csengõhangok közül néhány szinkronban rezeg a dallammal, de a legtöbb esetben ez nincs így, az általunk feltöltött zenéknél pedig semmiképpen sem. Megoldás lehet a problémára az elõbb vibrál, majd csenget beállítása. Külön hangeffekt rendelhetõ a fedlap kinyitásához illetve becsukásához, ez már volt az S300-ban is, valamint azóta a Siemens SL55 is elõrukkolt ezzel a teljesen felesleges, viszont nagyon "menõ" feature-rel. A kapcsolási hang letiltható, az akku gyengeségére utaló harangozás viszont nem. Az akku gyengülésekor automatikusan lesötétíti magát a kijelzõ, hátha így tovább húzza, de ez már halottnak a beöntés: 5-10 percen belül így is, úgy is totálisan lemerül. A billentyûhang még egy érdekes téma: hangereje könnyedén szabályozható alapállapotban az oldalsó gombokkal, ellenben a típusa valahogy nem. Benne van a menüben négyféle hangeffekt, de bármilyeket választva minden esetben ugyanaz a csippanás jelentkezik. Én ezt betudtam az E-710 még kiforratlan szoftverének, de állítólag az E-700-as, már piacon levõ telefonnak is van ilyen nyûgje.
A naptár szép, jól kezelhetõ és akár háttérkép helyett is kitehetõ. A bejegyzések ellentétben az elõd E-700-zal már tologathatóak ide-oda. A hangrögzítõben 5db egyenként 30 másodperces felvételünk lehet. A számológép puritán, de jól mûködik, csakúgy mint a valutakonverter. A világóra viszont látványos, bár gyanítom ezt a funkciót kevesen használják ki. Az ébresztés kikapcsolt állapotban is mûködik.
A 4+2 idõréses GPRS a jelenlegi magyarországi hálózatoból kihozható maximális sebességet hozza, a WAP 2.0 böngészõ ugyancsak megfelel a kor követelményeinek. Infrán és kábellel lehetséges a számítógépet a telefonnal összekötni, ekkor a mellékelt szoftverrel elvileg még JAVA alkalmazások istölthetõek a telefonra. Furcsa módon mindössze egy 600KB-os memóriahelyre pakolhatjuk ezeket az alkalmazásokat, a maradék 8 és fél megabájton osztoznak a képek, csengõhangok, MMS üzenetek és a naptárbejegyzések.
A készülék hátlapjával egybeépített akkumulátor paramétereit tekintve 800 mAh-es Li-Ion telep. Nálam nagyon gyorsan, egy nap alatt teljesen lemerült, viszont két óra alatt teljesen fel is töltõdik. Az töltõ csatalkozóját kis mûanyag elem védi a por elõl, és szerencsére végre fixen rögzítve van a készülékhez. Figyelembe véve, hogy a tesztelési idõszakban nem meglepõ módon több macerának van kitéve a telefon, ezért azt tippelem, hogy normális felhasználó mellett kihúzza 2-3 napig is, de kétségtelenül nem ez a telefon fõ erõssége.
Hanem a gyönyörû design, az összecsukható formához társuló belsõ antenna, a szép kijelzõ és az átgondolt felhasználó felület. Kár azért a néhány apróbb hibáért, amely benne maradt a telefonban, viszont minden bizonnyal a jelenlegi kínálat egyik legattraktívabb modellje a Samsung E-710.
|