Siemens ST55 -
mobil magazin 2004.04.24. 19:19
Az ST 55 a Siemens palettájánn egy igazán érdekes vonalat képvisel: a beépített fényképezõ és a csodálatos LCD kijelzõ a csúcskategóriás mobilok közé sorolja, de egy nyamvadt infra portot, ne adj isten Bluetooth módfelett hiányzik ebbõl a tudásban kicsit szürke telefonból.
Kezünkbe vesszük az ST55-t és elsõ érzésünk rögtön az lehet, hogy méreteihez képest egész nehéz (pedig hivatalosan mindössze 87 gramm) a telefon. A letisztult, szürke, áramvonalas design a telefonnak modern és elegáns külsõt kölcsönöz, bár a számos lekerítés esetleg emeli a készülék nõi jellegét. A nagyméretû kijelzõ rendkívül meghatározó, a telefon felét betölti. Oldalra tekintve sehol egy infra port, ami már egy ilyen szintû telefonban alapkövetelménynek kellene lennie, ha már az SL55-ben is volt. Nem értem miért kellett kihagyni. A Bluetooth persze még inkább hiánycikk.
A navigáció tekintetében a középen elhelyezkedõ joystick játssza a fõszerepet. Jól mozgatható, kicsit sok erõ kell a megindításához, de az 5 irány mindenért kárpótol: lefelé nyomva enter-ként funkcionál a menüpontok között, alaphelyzetben pedig felfelé mozgatva a hangvezérlést, balra a naptárat (változtatható), lefelé a telefonkönyvet, jobbra pedig menüt érhetjük el. A joy felet található két funkcióbillentyû egybe lett építve, talán éppen ezért mélyre kell nyomni õket, ami elsõre szokatlan nagy erõt igényel. Lejjebb haladva a telefon egyik fõ problémájával szembesülünk: a gombok hihetetlenül közel vannak egymáshoz, csak vékony ujjú vagy hosszú körmû egyedek használhatják gondtalanul, illetve számolni kell a különbözõ gyulladásokkal. Az alsó gombsor annyira a telefon aljára került, hogy normál esetben egész egyszerûen nem lehet elérni, csak ha kicsavarjuk saját tenyerünket. SMS írásnál gyakran írtam el a betûket, egymás után röpködtek az üzenetembe olyan betûk, amelyeket le sem nyomtam, viszont a kis távolságok miatt elkerülhetetlen volt a használatuk. Szokni kell.
A menü a már jól megszokott 3x3-as rendszerre épül, egy hét után már egészen áttekinthetõ, a joy segítségével gyorsan lehet haladni. Tetszett, hogy nem kel minden egyes menüpontban belemenni, hogy lássam az éppen aktív beállításaimat, hanem elég az adott pontra ráállni, és máris láthatom az állapotát, sõt egy gombnyomással változtathatok rajta. A menükezelés egyértelmûen gyorsabb és zökkenõmentesebb lett, mint az SL55-S55 esetében.

A képernyõ egész egyszerûen csodálatos. A sokat szapult Siemens kijelzõk végre elmozdultak egy határozottan pozitív irányba, így most már a z LCD és a 65000 szín segítségével a kép nem vibrál, éles, és maximum akkor érezhetjük az alacsony képfrissítést, ha elhalványodik a fényerõ és közben még oldalról is tekintünk rá az ST55-re, amely szerintem elhanyagolható probléma.
A telefon természetesen MMS küldésre is képes (sõt ki gondolná fogadásra is), elkészített képeinket (Fotó beszúrása), a telefonban meglévõ egyszerû kis színes alkotásokat (Kép), szöveget és dallamot (akár 40 szólamú dalokat is) csatolhatunk. Az MMS-re fordított memória 1400 Kbyte-nak fele meg, amely rendkívül soknak tûnhet elsõre, megnyugtatok mindenkit, az is. E-mail küldésre és fodasára 1000 Kbyte áll rendelkezésünkre, elektronikus üzeneteinkhez is számos függeléket csatolhatunk. SMS-bõl százat tárolhatunk a készülék memóriájában.
A szervezõ funkciók sem az erõsségei a telefonnak, a napát kicsit kaotikus, zene felül pedig számológépet, jegyzetelési és emlékeztetõ írás opciót találunk benne. Ebbõl is pontosan látszik, hogy az ST 55 nem egy üzleti készülék. Furcsa összeférhetetlenség, hogy a Szabadidõ menüpontba került mind a WAP (WAP 2.0), mind a játékok opció. Mobilunkon internetezni GRPS-en (Class 10) keresztül egész elfogadható sebességgel lehet. A játékok nem hoznak forradalmat az iparban, de a Tetris-el el lehet bíbelõdni egy darabig.

>>> A fényképezõrõl
Gondolom mindenki ujjongva üdvözölte, hogy frissen beszerezett ST 55-jében VGA kamera és 4x zoom van, ami nem átverés, valóban képes, viszonylag éles 640x480 pixeles képet készíteni a beépített kamera, de a PC képernyõjén a kép szélei igencsak homályosak lesznek. A Kamera menüpontban lépve aktiválhatjuk a fényképezõgépet, a fotóalbumban megtekinthetjük eddig elkészített képeinket, a beállításokban pedig testreszabhatjuk a szolgáltatást. A beállítások alatt a felbontás 160x120, 320x240 és 640x480 pixelméretek között variálhatjuk. Ha nem akarunk túlzottan sokat fizetni MMS-einkért, akkor lehetõleg a 160x120 pixelméretû képeket csatoljuk üzeneteinkhez, a fogadó kijelzõjén szinte mindegy, hogy egy ilyen kicsi vagy egy VGA képrõl van-e szó. A következõ menüpontban választhatunk a fotó minõségén, itt mindig érdemes a magasat kiválasztani, ne fukarkodjunk a kbyte-okkal. Beállíthatjuk a fényerõt, speciális hatásokat adhatjunk hozzá fotóinkhoz, csinálhatunk képeket akár éjszaka is az éjszakai mód segítségével, és kiválaszthatjuk a nekünk megfelelõ képfrekvenciát (itt is érdemes a lehetõ legmagasabb 60 Hz-t választani az 50 helyett). A frissen elkészült alkotásokat E-mailben és MMS-ben küldhetjük tovább szeretteinknek, sajnos ennél a pontnál nagyon hiányzik az infra port.
>>> Negatívumok
Újfent nagy gond volt számomra, hogy készenléti állapotban akár kikapcsolva is lehetetlen a készülék, mivel nem látom a kijelzõjén, hogy kaptam-e bármiféle SMS-t vagy hívást, ilyenkor mindig meg kell nyomnom valami gombot, és az ST55 felébred. A software egyébként is lassan áll föl és kapcsol ki, amit nem értem, hogy miért nem lehet már végre megoldani. Az ST55-ben nincsenek profilok, így kisé körülményes a hangjelzések és a dallamok állítgatása. Információink szerint a software frissítésekben már van Java támogatás, ugyanis alaphelyzetben ez is kimaradt a készülékbõl. A Csengõhangok számomra bántóan hangosnak tûntek.
>>> Pozitívumok
Mindenképpen ide sorolnám a kijelzõt, a VGA kamerát, a sokat bíró akkut, és az alacsony árat. Nem sok hiányzott egy igazi csúcskategóriás készülékhez.
|