Motorola E365
sipeti 2004.04.24. 19:16
Ha most lennék újra abban a szerencsés helyzetben, hogy megvásárolhatnám életem elsõ mobiltelefonját, akkor könnyen elõfordulhat, hogy a Motorola E365-nél jobb ár/érték arányú készüléket nem találnék. Bár nincs szó a mobiltelefonok új királyáról, de a célközönséget szó szerint telibe találta a Motorola.
Fizikum, design
Elsõ pillantásra egy komoly, férfias telefont kapunk a kezünkbe (80 köbcenti). Az E365 könnyû (93g), kellemes a fogása, és csak erõs nyomogatás hatására kezd el nyöszörögni, de legalább telefonálás közben nem érzem azt, hogy pillanatokon belül atomjaira hullik a gépezet - mint ahogy azt számos más gyártó hasonló kaliberû készülékénél tapasztaltuk. A színkombinációk is komolyságra adnak okot, a szürkés árnyalatok egy elegáns telefonra emlékeztetnek. Az E365-öt még sem üzletembereknek ajánlom elsõ sorban, hanem sokkal inkább olyanoknak, akik egy remek ár/érték arányú telefont akarnak a kezükbe tudni.
A fizikumra visszatérve, a készüléket megfordítva a VGA kamerával találjuk magunkat szembe, amelyet egy kis csúszka véd meg a szennyezõdésektõl, így csak akkor kell félteni a lencsét, ha éppen képeket készítünk. A Motorola gondolt az "egoista" felhasználókra is, mivel a csúszka hátlapján egy miniatûr tükör is található, amelynek segítségével még önmagunkat is le tudjuk fotózni. Az E365 hátába lett a hangszóró is beleépítve, amely akár 16 szólamú polifonikus csengõhangot is képes megszólaltatni - köszönhetõen a Yamaha chip-nek. Problémás a hívásfogadás, ha éppen egy sík felületen tároljuk készülékünket (gondolva persze arra, hogy nem képernyõvel lefelé tesszük le), mert a csengõhang a hátsó hangszórónak köszönhetõen csak a felülettel találkozik, de a fülünkkel már kevésbé.
A képernyõ enyhén kiemelkedik a készülék testébõl, így jól elkülönül a billentyûzettõl. A kijelzõ magáért beszél: a 128 x 160 pixeles felbontás és a 65 ezer szín megjelenítésére képes TFT képernyõ kellemes, aránylag éles képet ad, ebben a kategóriában tökéletesen megfelel - egyszerre 5 sornyi információt tudunk megjeleníteni.
Navigáció, menü, software
A menüben már több apró hibát véltem felfedezni. A Siemens készülékeknél többször is tapasztaltam, hogy a felsõ két funkció gomb jelentése nem mindig következetes. A konzekvencia hiánya sokszor lassítja a használatot, mivel nem tudom reflexbõl megoldani az adott problémát, ha állandóan váltakozik a "nem" és az elfogadás opció a két gomb között. A középen található hol 4, hol 5 irányú joystick például nyugodtan lehetett volna minden egyes esetben 5 irányú, így biztosítva a gördülékenyebb barangolást a menükben. Alapállapotban gyorsfunkciókat érhetünk el vele (például a Telefonkönyvet). A gombsor nekem megfelelt, de a finom billentyû nyomkodáshoz szokott hölgyeknek talán egy kicsit kevésbé. A gombok aljába még egy fényérzékelõt is beleépített a gyártó, így a fényviszonyoknak megfelelõen sötétben erõsebben világít, napfényben pedig egyáltalán nem - egyszerû, de rendkívül okos megoldás. A telefon oldalán elhelyezett gomb megnyomásával a kamerát érhetjük el.
A készülék használatában sokat segít a feljebb említett gyorsmenü, de a fõmenübe lépve a szokásos 3 x 3 felosztású ikonok sem okozhatnak gondot. A software talán lehetne egy kicsit gyorsabb. A telefonkönyvben 300 nevet tárolhatunk, 1 e-mail és 1 telefonszámmal egybekötve - hanghívást is rendelhetünk az egyes nevekhez. Ha mind a 300 helyet megtöltöttük, ne essünk pánikba a káosz miatt, mert 15 darab, általunk definiált hívócsoportba rendezhetjük "barátainkat". A magyar software néha mulatságos, néha pedig félreérthetõ fordításaival könnyen megszokható.
A készülék tartalmaz prediktív szövegbeviteli lehetõséget, az iTap-ot, én ezt minden egyes telefonban kikapcsolom elsõ indításkor, így a véleményem nem mérvadó.
A telefonba 3 MB memória áll rendelkezésünkre, amely egy átlagfelhasználónak talán még sok is. Egy bejegyzésekkel telezsúfolt Naptár, számos VGA kép és egy 300 nevet tartalmazó telefonkönyv is nagyjából a felét teszi ki a tárhelynek.

MMS, EMS, Email
És itt van a jó öreg MMS-kérdés. Annyi cikk jelent meg már az oldalunkon a témában, hogy lassan Dunát tudnánk rekeszteni. Lényeg a lényeg, hogy hangot, képet és szöveget is csatolhatunk üzeneteinkhez (tehát egy igazi, teljeskörû MMS fogadásról/küldésrõl van szó), és akár 60 Kbyte-ig növelhetjük egy üzenet méretét. A szolgáltatók (a Westel) fokozottan kéri a felhasználókat, hogy ne játszanak "az 59,5 Kbyte-os MMS még elküldhetõ, ugye?" kérdéssel, mert a hálózat nem biztos, hogy képes lesz kezelni. Szóval próbáljuk meg ésszerûen használni a szolgáltatást, nem érdemes feszegetni a hivatalos "Kbyte-határokat". Inkább küldjünk egy minden multimédiás eszközzel felszerelt MMS-t, de mondjuk 30 Kbyte-osat - egy 30 Kbyte-os MMS-ben elfér egy VGA (640 x 480) jpg kép, 1 SMS-nyi szöveg és nagyjából 30 másodperc hang.
Apró adalék, hogy a készülék támogatja az EMS 5.0 formátumot is.
Hangzatos szolgáltatás az e-mail, de nem egy középkategóriás telefonban, így nem is bántam, hogy kimaradt a POP3 az E365-bõl.

Beépített VGA kamera
A csodálatos VGA kamera remekül funkcionál, a számos beállítási lehetõség mellett még aránylag éles képet is lehet vele készíteni. Természetesen ne az E365-el örökítsük meg a komplett nyaralásunkat, de MMS küldéshez kiváló teljesítményt nyújt. Itt megint csak elõ kell jönnöm egy nagy szívfájdalmammal, miszerint a készülék nem tartalmaz se Infra portot, se Bluetooth-t (ez talán a kisebbik hiba), így a képeket a feljebb taglalt MMS formátumban küldhetjük tovább. Ha kis méretû képet készítünk, attól még ugyan olyan jól fog mutatni egy mobiltelefon képernyõjén az általunk készített fotó, csak jóval kisebb helyet fog elfoglalni, gyorsabban el tudjuk küldeni, és így kevesebbe kerül. A VGA képeket az USB használatával a PC-nkre is áttölthetjük.
Érdemes barátainkat, vagy csak ismerõseinket lefotózni (itt is ajánlatos egy alacsonyabb felbontás használata a memória megkímélése érdekében), mert az elkészült arcképeket a telefonkönyvünkbe is integrálhatjuk, így telefoncsörgés hallatán elég csak a képernyõre meredni, és remélhetõleg egy kedves, mosolygós fotó fog ránk visszaköszönni.
Adatkommunikáció
Természetesen a telefonnal lehet WAP (2.0 böngészõvel) oldalakat nézegetni GPRS (1/4 class 8) használatával, a kijelzõ tökéletesen megfelel egy átlagfelhasználó mobil internet igényeihez. Kikerülhetetlen az Infra port hiánya, amelyet ha sikerül orvosolni egy késõbbi verzióban, akkor valóban a középkategória új királyát köszönthetjük a Motorola telefonjában. Bluetooth, HSCSD természetesen nincs a készülékben, de egy USB adatkábel beszerzése után (12.000 Ft-ba kerül egy eredeti Motorola adatcsomag - cd+kábel) már a PC-nkkel is képesek vagyunk kommunikálni - szinkronizálhatjuk telefonkönyvünket és áttölthetünk képeket is.
Összegzés
A telefon használata közben hiányoltam a Java-t, az Infra portot és néhány apró software hibával nem tudtam megbékélni. Ettõl függetlenül, az E365 tetszett mind külsõleg, mind belsõleg. Megéri az árát, de csodákat ne várjunk tõle.
|