6600
mobil magazin 2004.04.24. 19:13
A legelsõ 6600-t élõben még a Nokia egyik finn vezetõjének kezében láttam október elején, az N-Gage bemutatóján. Az Interneten már minden mobilrajongó lélegzet visszafojtva várta az új okostelefon érkezését, és természetesen fél szemmel már a nagy versenytársat, a P900 eljövetelét is figyeltük. A 6600 igaz tudásban nem a legkiemelkedõbb mobiltelefon Európában, de mindenképpen az egyik legmodernebb és legkiforrottabb készülék.
A telefont a kezünkbe véve egy lekerített, kellemes fogású készüléket kapunk, amely elegáns színeivel és minõségi anyagaival jól jelzi a célközönséget: az elsõ sorban üzletembereknek szánt Nokia 6600 valóban a csúcstechnológiát képviseli - 122 grammos súlya jóval kevesebb, mint a versenytárs Sony Ericsson P900 esetében, a 109 x 58 x 24 mm-es méretek, pedig megint csak kisebbek, mint a feljebb említett telefoné. A telefon felét a kijelzõ teszi ki, de még így is ugyan akkora, mint az elõdjei képernyõje.
A gombokat nyomogatni, adatokat a telefonba bevinni egész egyszerûen kellemes érzés. A minõségi anyagokból és pontos munkával megalkotott billentyûk a készülék színvonalának megfelelõen pontosak, így nem kell a félreírásoktól félni. A gombok egyforma nagyságúak, és finoman meg vannak döntve. A már megszokott gombokon felül oldalt, majdnem a képernyõ mellet találjuk a legfontosabb billentyûket is: a bal oldalon a hívás fogadás (és alapestben a hívásinformációk), a menü és az SMS írás során segítségünkre lévõ gombokat találjuk. A másik oldalon a hívás elutasítás (ezt használhatjuk egy adott programból történõ gyors kilépésre is, de hanyagoljuk a használatát erre a célra) és a törlés gombokat láthatjuk. A telefon közepén az 5 állású joystick áll a rendelkezésünkre, tökéletes konstrukcióról van szó.
A telefont bekapcsolva
A felül található bekapcsoló gomb megnyomása után a készülék betölti a Symbian 7.0 (Series 60) operációs rendszert. A 6600 kifejezetten lassan áll föl, és hosszas másodpercek múlva tûnik csak föl a pin kód bekérése mezõ. Amikor végre valahára minden betöltõdött, elénk tárul a csodálatos TFT LCD képernyõ, a maga 65.000 színével és 176 x 208 pixeles felbontásával. A 6600 egyik legnagyobb újítása ez a megújult "monitor", amely élethû színeivel, éles képével kápráztat el minket. A 3660 esetében nem találtunk túlzottan sok különbséget a 3650-es készülék 4096 színével összevetve, ennek az a rövid oka, hogy pusztán a színmélység növelése nem elég a minõségi ugráshoz, ehhez már a TFT technológia is szükséges. Szerencsére a 6600, mint már azt feljebb is említettem, rendelkezik ezzel a tulajdonsággal. Az új képernyõvel elsõ sorban a kamera által készített képek és a videók tûnnek gyönyörûnek, de már a Symbian menürendszere is jóval igényesebb kivitelezésben jelenik meg a szemünk elõtt.
A telefon 6 MB belsõ memóriával rendelkezik, amelyet MMC kártyákkal bõvíthetünk. Sajnos továbbra is atomjaira kell bontani a készüléket, hogy egy új memóriakártyát tehessünk az eszközbe, mivel akku fedõ és maga akku is utunkban áll. A belsõ tárolókapacitás kiválóan alkalmas a telefonkönyv-naptár-jegyzetek hármasnak, az MMC kártyát (alaphelyzetben egy 32 MB-os darabot kapunk kézhez) inkább a képekhez, videókhoz és a számos Symbian és Java alapú programhoz ajánlom. Az operációs rendszer különösebb magyarázatra nem szorul, néhány apróbb újítástól eltekintve nem okozhat nagy meglepetést a használata. Érdemes odafigyelni a tárolóhely véges kapacitására: ha például már több mint 100 fotót tárolunk a belsõ memóriában a telefon hihetetlenül lelassul, és egyszerre nem tudjuk kijelölni az mindet (például ha PC-nkra akarjuk átküldeni õket Bluetooth-on keresztül), mivel a telefon egész egyszerûen lefagy, és képtelen teljesíteni a kiadott parancsokat, memória hiányra hivatkozva.
Programokból igyekezzünk "szabályosan" kilépni, és ne a jobb felsõ piros hívás elutasító gombot használjuk az alaphelyzethez való visszatérésre. Szépen, kicsit lassabban, de a funkció gombok nyomogatásával is kiléphetünk egy adott alkalmazásból, és így nem fog a program a háttérben tovább futni (egyben tovább emészteni a hardware-es kapacitásainkat).
Természetesen a telefon szinte teljesen egészében vezérelhetõ hang útján is, így nem kell órákig billentyûzet felett görnyednünk. A 6600 képes hanghívásra is. Külön alkalmazás szolgál arra, hogy hangjegyzeteket készíthessünk. A telefonkönyvben hihetetlenül sok bejegyzést tárolhatunk, képet is rendelhetünk egy-egy névhez.

Multimédia
A multimédiás szolgáltatások sokszínûségét a beépített VGA kamera is segíti, amellyel 640 x 480 pixeles képeket készíthetünk. Természetesen idõzíthetjük is a fotózást, állíthatunk a felbontáson is, de még éjszakai képet is alkothatunkk. A 2x-es digitális zoom jól használható, bár a PC-n megtekintett VGA képek esetében erõsen elmosódott, életlen képet fogunk kapni. Fotózás közben csak a joystick-ot kell eggyel feljebb nyomni, és máris aktiválódik a zoom. Ilyenkor a kép felsõ sarkában egy pici ikon figyelmeztet bennünket, hogy a zoom be van kapcsolva. A kamera segítségével alacsony felbontású (176 x 144 vagy 128 x 96 pixel), 3GP formátumú videókat is alkothatunk, 11 másodperc erejéig, hanggal együtt.
A telefonba MP3 és videólejátszót is találunk, egyetlen probléma a zenelejátszással, hogy még egy jobb fülhallgatóval is igen gyenge minõségû. Az FM rádió sokak legnagyobb bánatára kimaradt a készülékbõl.
A Nokia 6600 rendelkezik Java programok eltöltési/futatási lehetõségével is, így számos érdekes és hasznos programmal egészíthetjük ki a tárházunkat. Videók lejátszására a RealOne Player-t telepítette a gyártó a telefonba.
Adatkommunikáció
A telefon egyik óriási hiányossága, hogy USB/RS232/soros port adatkapcsolati lehetõséget nem találunk rajta, így csak a drótnélküli megoldások segítségével szinkronizálhatjuk adatainkat PC-nkkel. Az Microsoft Outlook használatával, Infra és Bluetooth kapcsolaton keresztül, lehetõség van a komplett Telefonkönyv, a Naptár, a Jegyzetek és a beérkezett/kimenõ Üzenetek teljes adatcseréjére a két eszköz között. Ha egyszer sikeresen beállítottunk minden megfelelõ opciót, és létrejött a szinkronizáció, nem kell órákig pötyögni a teendõket és különféle adatokat, hanem egyszerûen az Outlook használatával vihetjük be az új információkat, rendezhetjük a telefonkönyvünket - már csak egy klikk, és az adatok szinkronba kerülnek a telefonunkban is. Ezzel a módszerrel rengeteg idõt és energiát spórolunk meg, így a 6600 sem fog egy nap alatt lemerülni.
A Nokia 6600-val készített fotókat például egy P800-as telefonon keresztül vittük át a PC-re, amely készülék már rendelkezik egy egyszerûen beállítható USB dokkolóval. Ez egy rendkívül lassú és körülményes megoldás, de legalább mûködik, ha éppen nincs otthon Infra/Bluetooth adapterünk. Ezen eszközök ára ma már elfogadható, ha éppen vásárlás elõtt állunk én mindenképpen egy Bluetooth USB-re szavazok, tekintve, hogy az Infra egyre inkább háttérbe szorul.

A telefonnal való további ismerkedés után a rendkívül sokoldalú kommunikációs lehetõségek tárulnak elénk: az MMS, az E-mail, a SyncML és a GPRS is a rendelkezésünkre áll. A GPRS és az Opera Internet böngészõ bekapcsolásával akár weblapokat is letölthetünk, más kérdés, hogy ehhez Internet elõfizetésre és rengeteg türelemre van szükségünk, ugyanis a 6600 adatátviteli sebessége és pici képernyõje sem alkalmas az élvezetes szörföléshez, így ezt a lehetõséget, mint érdekességet kezeljük. Sokkal izgalmasabb a WAP 2.0-ás böngészõ, amellyel már modern, kifejezetten mobil eszközökre optimalizált oldalakat nézhetünk meg. Például a 6600-val élõben nézhetjük a ValóVilág 3-at a Westel WAP portálján keresztül - számítsunk rá, hogy nem olcsó mulatság.
A SyncML szolgáltatást itthon kisebb fenntartásokkal kell kezelni, ugyanis a vállalti rendszerünk elérésére szolgáló lehetõség Magyarországon nem használható, mivel nincsenek megfelelõ Sync szerverek. A telefonban beépített modem is található, amelyet laptopunkkal összehangolva akár Internetezésre is használhatunk.
Az MMS és E-mail egy ilyen kaliberû telefonnál már alapszolgáltatásnak számít. Ha multimédiás üzenet akarunk küldeni, lehetõségünk van képet, szöveget, videót és hangot is továbbítani. Hasonló a helyzet az elektronikus levelezés terén, mivel a több postafiókot is kezelni képes telefonnal számos mellékletet csatolhatunk leveleinkhez. A minél gyorsabb sebesség elérésére a GPRS-n felül még a HSCSD-t is használhatjuk. A telefon rendelkezik beépített VPN klienssel és SSL biztonsági megoldással, így valamivel egyszerûbb elérni a vállalati szervereinket.
Összegzés
Néhány multimédiás (FM rádió, minõségi hangkimenet) és adatkommunikációs (EDGE, USB/Soros port) sajnos hiányzik a telefonból, ezen felül pedig a szokásos memóriakártya csere okozhat gondot. Ettõl eltekintve, viszont mindent megtalálunk a Nokia 6600-ban. Az akkumulátor akár 4 napig is bírta a gyûrõdést.
|