Nem egy új fejlesztés a Panasonic GD95. Viszonylag ritka is hazánkban, csak a Pannon GSM forgalmazta egy ideig. Ez a telefon volt a gyártó zászlóshajója 2001 tájékán, ezért szolgáltatásai sok érdekességet tartogatnak.
És a formája sem szokványos. Felettébb hosszúkás képzõdmény ez, amire még rátesz a tömzsi kis antenna is egy lapáttal. A kijelzõ hatalmas, olyannyira, hogy néha nincs is kihasználva. A navigácis joystick akkoriban még nagyon hi-tech dolognak számított. A készülék billentyûzete nagyon jól olvasható, remekül megvilágított gombsor, csak a nyomásponttal vannak gondok, erõteljes ujjmozgás szükségeltetik a precíz input beviteléhez.
Bekapcsolás után animál kicsit az irdatlan méretû kijelzõ, majd az általunk választott háttérképpel együtt mindössze két irányba indulhatunk el róla. Az egyik a navigomb megnyomásával visz a menübe, a másik irány a krómozott telefonkönyv-gomb megnyomásával a nevek közé repít. A másik krómozott billentyûnek nincs funkciója, pedig vihetne mondjuk az üzenetek közé...
A telefonkönyv a SIM kártyán felül 200 nevet tud rögzíteni, egy bejegyzéshez csak egy szám társítható, plusz egy e-mail cím. Csoportokba rendezhetõek a nevek, és a csoportokhoz csengõhang, ábra, illetve kijelzõszín párosítható, mivel a telefon három fajta háttérszínnel képes dolgozni (fehér, narancs, zöld).
Az üzenetek menüponton belül vannak érdekes dolgok. Elõször a pozitívat: a készülékben beépített POP3 e-mail kliens található, de mivel nincs GPRS, ezért csak percdíjas módon tölthetjük le a leveleinket. Csak szöveget tud természetesen kezelni, maximum 40 bejövõ és 10 kimenõ e-mail lehet, de természetesen a karakterszám korlátozva van. A negatívumok közé sorolom, hogy nincsen saját SMS tár a telefonban, ráadásul kikapcsolhatatlanul elmenti a küldött üzeneteket is, amelyeket csak egyenként lehet törölni. Macerás. Az üzenet írása ugyanazokkal a jellemzõkkel bír, mint az eddigi Panasonic telefonok, meg kell szokni, de alapvetõen jól kezelhetõ, a GD95 esetében viszont elképesztõen lassú a szoftver, egyszerûen szörnyûséges. Furcsa ez, mert más területeken nincs gond a sebességgel, csak a szövegbevitelnél.
A jól bevált 9 ikonos menüben külön menüpont foglalkozik a billentyûzárral. Ez elég fura, nem is lehet lezárni a gombokat máshogy, csak a menün keresztül, ami azt jelenti, hogy ha gyorsan szeretnénk ezt megtenni, akkor a "menü-4-menü" gombokat kell nyomkorászni, feloldásához elég 3db menü gomb... érdekes. Bár hozzá kell tennem, hogy mivel a billentyûzet igencsak kemény, ezért még a zsebrevágott telefon sem kel magától életre.
Ez az elsõ Panasonic, amiben van naptár, és rögtön egészen kellemesre sikeredett, bár csak havi és napi nézet van. Viszont az egész naptár kitehetõ háttérképnek, ami szerintem nem sok mai telefon funkciója között található meg. A beállított esemény lehet egyszeri, napi, heti, havi, vagy éves rendszerességû, és minden eseményhez külön jelzõhang állítható. Az ébresztés természtesen kikapcsoltan is mûködik, és egyszerre 5 ébresztési idõpont lehet beállítva, szintén megadható, hogy mindennapos legyen-e, vagy csak egyszeri. Elõre programozott ki, illetve bekapcsolási idõ is szerepel a szolgáltatási repertoárban.
Érdekes a telefon hanghatásainak összessége is. Alapvetõen polifonikus csengõhangokról van szó, a telefonban 20 ilyen dallamocska van. Nem módosítható, csak szoftverrel és adatkábellel. Van egy dallamszerkesztõ, ahol egyszólamú nóta komponálható, illetve van lehetõségünk csengõhang felvételére, mint a Sony J7-nél. A minõség más kérdés, és sajnos ezek nem új csengõhangként kerülnek tárolásra, hanem a régieket írják felül... A billenyûhang kétféle lehet, de mindkettõ rémes. A vibra nem mûködik együtt a csengéssel, viszont alapállapotban a kettõskereszt hosszas megnyomásával aktiválható. Ez legalább egy sovány kis vigasz a profilok hiányáért. A beszélgetés felvehetõ, de maximum 15 másodperc hosszan, viszont mindkét fél hallható. A telefon kihangosítható, a beszédminõségével semmi gond nincsen, és található benne hangtárcsázás is.
Játékból kettõ található, mindkettõ elég egyszerû. A WAP böngészõ csak adat alapon mûködik. A számológép ötletes és jól kezelhetõ, nincsen gond a valutaátváltóval sem. A 650 mAh-es Lithium-Ion akkumulátor 3 napig bírta nálam, éjszakai bekapcsolással is. Ha a telep merül, azt biztosan észrevesszük, mert olyan hangja van, hogy az ember sírva menekül.
Én öregúrnak neveztem a telefont ebben az 5 napban, amíg nyúztam. Utáltam vele üzenetet írni, de szerettem a csengõhangjait, és ezt az avittasan érdekes megjelenését. Ha lenne benne GPRS és üzenet memória, akkor egészen kis korrekt készülék lehetne.
|