A Panasonic X60-as elsõre kissé torz. Nagyon pici, de elég vaskos, ennek ellenére hölgyek körében már most sikert aratott, cuki és édi szavakkal jellemezték. Brrr. Ami azonban valóban fontos: a készülék az összecsukható fajtából való, viszont nincsen külsõ kijelzõje. Tudom, régen minden összecsukható telefonnal így volt ez, de engem most rendkívül zavart, hogy azt sem tudtam él-e, vagy hal-e a készülék, hiszen állapotjelzõ LED sincsen rajta. A nem fogadott hívást, vagy üzenetet azonban jelzi a telefon, méghozzá különbözõ színû fényjelekkel, amelyek a fedlapon egy nagy ovális alakú plexin át érkeznek a felhasználóhóz. Ez nagyon attraktív, én pedig naívan azt gondoltam, hogy majd biztos be lehet állítgatni hívókhoz meg eseményekhez mindenféle színeket, de nem. Ezzel nincs vége a fedlap érdekességeinek, ugyanis az infra is itt kapott helyet, ami elég szokatlan ahhoz képest, hogy más készülékeknek általában az oldalán, esetleg a tetején helyezik el ezt a tervezõk. A fényképezõgép lencséje és a tükör viszont egy kicsit túlságosan is a szélére került a fedlapnak, gyakran belelóg egy-egy ujj a képbe. Oh, igen, és mivel Live! készülékrõl van szó, ezért kívül-belül figyel egy-egy Vodafone logo...
Kinyitva a telefont logikusan elrendezett, kékkel megvilágított billentyûk néznek vissza a felhasználóra, és ami nekem új volt, hogy nem a Panasonictól megszokott gumigombok, hanem fémes színû nyomkodnivalók kerültek elhelyezésre. Sajnos - bár esztétikailag kétségtelenül jobb - a használat során visszasírtam a jól megszokott verziót; az X60-as gombjainak nincs határzoztt nyomáspontja és alig emelkednek ki a ház síkjából. Bekapcsolás után egy viszonylag kis méretû, de 128x128 pixeles, élénk, 65 ezer színnel operáló kijelzõn animál a szolgáltató logoja. A háttérkép opcionális, a bal oldali funkciógomb az üzenetek közé, a jobb oldali a Live!-ra repít fel. Maga a menü a négy állású navigációs gomb középsõ részével bukkan elõ, és talán senki nem fog meglepõdni a tipikus, 9 ikonos Live! fõmenû láttán. Ha unjuk a szolgáltató pirosát, akkor a színsémák között választhatunk más színösszeállítást is, de a menüpontokra ez nem lesz kihatással.

A telefonkönyvet a menübõl a kapcsolatok menüponton keresztül, illetve alapállapotban a navigációs gomb lefelé nyomásával érhetjük el. 300 bejegyzés tárolására van lehetõségünk, egy névhez két telefonszám, egy e-mail cím, valamint egy fénykép tartozhat. Kontaktjaink csoportba is rendezhetõek, a csoportokhoz pedig csengõdallam rendelhetõ. A SIM kártyán és a telefonban tárolt neveket egyszerre kezeli a készülék, a SIM tartalma egy mozdulattal átmásolható, ám a teljes telefonkönyv egyszerre történõ törlésére nincsen lehetõség.
Az üzenetekbe belépve elõször lássuk a szöveges üzeneteket. Magyar T9 segíti a gyors írást, és bár a gombok kicsit nehézkesek, valamint a szoftver is kicsit lassabban reagál az elvártnál, de azért túl nagy gond nincs az SMS írással. A kapacitás is megfelelõnek mondható, hiszen 300 szöveges üzenet eltárolására van lehetõségünk. A multimédia üzenetek számára 700KB-nyi hely áll rendelkezésre, az MMS-be csatolhatunk több képet és hangot is, 100KB maximális méretig bezárólag. Sajnos a küldés során addig, amíg küldi az üzenetet a telefon, nem tudunk mást csinálni, illetve e-mail klines sincsen a készülékben, helyette élbõl felcsatalkozik a Vodafone Mail WAPos felületére.
A fényképezõgép sajnos nem tartozik az élvonalba, csak 288x352 pixeles képet készíthetünk vele, vaku, zoom nincsen, egyedül a fehéregyensúlyt állítgathatjuk, illetve az éjszakai mód aktiválására nyílik lehetõség. Bár a készülék mindenhol csak százalékban jelzi a memóra telítettségét, az információk szerint 2 megabájtos terület áll a képek, hangok, JAVA alkalmazások tárolására. Szokásunkhoz híven a teszt alján néhány próbafelvétel található, az utolsót éjszakai mód segítségével fotóztam.
Gyári csengõhangokkal nem igazán kényeztet el minket a készülék, mindössze tíz MIDI közül válogathatunk. Sebaj, 16 szólamú polifonikus MIDI gyakorlatilag bárhonnan letölthetõ, így tetszés szerint bõvíthetjük a csengõhangok számát. A készülékben taláhatunk egy hangrögzítõt is, ami amr formátumban 15 másodperces hangjegyzetek felvételére képes, ezek természetesen MMS-ben továbbküldhetõek. A vibra ehhez az apró készülékhez képest rettentõen erõteljes, kabátzseben át is egyértelmûen megérezni, ami különösen jól jön ebben a hidegben a 49-es villamoson, amely nem éppen halk. A készülék hangereje sem éppen halk (azért a 49-est felülmúlni nem tudja), ráadásul jó Panasonic szokás szerint a beszélgetés kihangosítható. A billentyûhangok idétlenek, jobb õket kikapcsolni.
Egyéb szolgálatásait tekintve az X60-as igyekszik a jelenlegi elvárásoknak megfelelni, bár a naptár csak havi nézetben érhetõ el, a számológép viszont egész pofás grafikával bír. Az ébresztést "Riadó" néven találhatjuk meg az alkalmazások között, amely kissé talán katonás feelinget kölcsönözhet a reggeli kelésnek, viszont jól paraméterezhetõ, a szundi 10 perces. Kikapcsoltan is mûködik természetesen. A gyárilag beépített egy szem JAVA játék egy kicsit újragondolt Tetris, mangás nagyszemû kislány grafikával. Vannak a készülékben környezethez szabható profilok, illetve ami nagyon kellemes volt, hogy a gombokhoz hozzárendelhetünk funkciókat, így az alapképernyõn hosszan nyomva ezeket gyorsan elérhetjük. A néma üzemmód + vibra kombó egyébként a kettõskereszt hosszan nyomásával is aktiválható.
Adatátvitel szempontjából a készülék tetején csüccsenõ infráról már volt szó, ezzel más eszközökre képet, hangot és telefonkönyv bejegyzést is küldhetünk általa. Elinte azt gondoltam, hogy mivel annyira új a telefon, ezért nincsen hozzá modemdriver, de kiderült, hogy nem is lesz, mivel a kis Panasonic nem alkalmas internetezésre. Az X60 alján levõ töltõcsatalkozó újszerû, a Motorola töltõjéhez hasonlít, de kipróbáltam és a Panasonic egy hangyányit keskenyebb. Egyelõre nem tudok arról nyilatkozni, hogy ide adatkábel is mehet-e, tény, hogy máshova biztos nem megy. A beépített 2.0-ás WAP böngészõ nyilván erõsen Live! orinteált, de megfelelõen mûködik. Bluetooth nincsen.
Gyenge pontja a telefonnak a mindössze 600 mAh-es Lithium-Ion akkumulátor, amivel, nos, tényleg durva, de egyetlen napig húzta nálam a készülék. Amivel még nem tudtam kibékülni, hogy telefonálás közben kéken villog a fedlap, ez este, sötétben szerfelett zavaró. Maga a telefon egyébként jobb, mint amilyennek elsõ ránézésre vártam. Nagyon csöppnyi, de könnyen kezelhetõ. Hibái ellenére szerethetõ, pláne azok számára, akiknek bejön ez a külsõ. |