Motorola V3
Mobil negyed 2004.11.18. 17:39
Mostanában ritkán érkezik olyan készülék a szerkesztõségünkbe, amely minden egyes ismerõsünket lenyûgözné – látvány szempontjából. A Motorola V3 mindenkit rabul ejt, de nem csak a design miatt érdemes erre az exkluzív készülékre felfigyelni, hanem a széleskörû szolgáltatás kínálata is átlagon felüli.

A Motorola egy igazán különleges telefont dobott a piacra, melynek elõdjének a V600-as készülék tekinthetõ, de a V3 már egy jóval exkluzívabb, drágább és egyedibb kialakítással megáldott telefon. A készülék - többek között - a repülõgép-gyártásban használt alumíniumból készült, de olyan egyéb újdonságokkal is dicsekedhet, mint a készülék alján rejtett antenna vagy a kémiai úton, precízen formázott billentyûk. A telefon méretei pedig önmagukért beszélnek – a készülék csupán 13,9 mm vékony. A kis méret nem jelent kompromisszumot funkcionalitásban és teljesítményben.
Kézbe véve. A készülék kb. akkora, mint egy cigarettadoboz, csak fele olyan vékony. Azoknak fog nagy örömöt okozni, akik mindig is egy olyan telefonra vágytak, amely könnyedén és kényelmesen elfér akár egy farzsebben. A konkrét adottságai méretét tekintve 98 x 53 x 13,9 milliméter, ami túlzások nélkül nem egy megszokott forma, elsõsorban a vékonyságára gondolok. A lekerekített éleknek köszönhetõ, a lapultság ellenére sem kényelmetlen a telefon használata. A modern design elemek, a színvilág és a módfelett elegáns megjelenés együttes hatása lenyûgözõ. Súlya 95 gramm. 750 mAh Lítium-ionos akkumulátorral szerelték fel, melynek készenléti ideje maximum 200 óra, beszélgetési ideje pedig maximum 3 óra. A külsõ borítás alumíniumból tevõdik össze, s ami még egy plusz érdekesség, hogy a telefon doboza, amiben kapható, az nem papírból, hanem szintén a telefonéhoz hasonló anyagból készült. A készülék ezüst és szürke színekbõl áll.
A billentyûzet is egy nagyon érdekes és új stílust kapott. Elsõ ránézésre azt hiszi az ember, hogy a telefon érintõgombos kialakítású. Persze mikor már a használatra kerül a sor, érezhetõ, hogy ez csak a látszat, de ennek ellenére nagyon szép lett a gombok kivitelezése, nyomáserejük pont megfelelõ. A sötétben is jól látható gombok között találjuk az 5 irányú navigációs gombot, a WAP elérés és az Üzenetközpont gyorsgombját is. A felhajtható elõlapon jobb- és baloldalt különbözõ gombok találhatóak. A jobb oldalon elhelyezett gomb funkciója csak nyitott állapotban aktív, s akkor a hangtárcsázási feladatokat látja el. A baloldalon két gomb található, melyek csengetési profil választóként funkcionálnak. Ha az alsó gombot, hosszan nyomva tartjuk, akkor a digitális fényképezõgépet aktiváljuk. Ez a mûvelet csukott helyzetben is mûködik, s ekkor a külsõ kijelzõ a kamera keresõjeként funkcionál.
A telefon oldalán található meg a mini USB csatlakozó aljzata, mely akkumulátortöltésre és adatátviteli célokra is egyaránt alkalmas.

Kijelzõ. A telefon két kijelzõt kapott: a külsõ 96 x 80 pixel felbontású és 4096 szín megjelenítésére képes, a legfontosabb információkat közli használójával (hívás, idõ, dátum, SMS). A belsõ fõkijelzõ 176 x 220 pixel és 262ezer színnel bûvöl el minket, a megjelenített képek élesek és színekkel teltek, a TFT LCD technológiában ezúttal sem kell csalódnunk.
Szolgáltatások. A telefonkönyv dinamikusan kezeli a készülék memóriáját, amely 5,5 MB. A bejegyzett nevekhez e-mail címet tudunk még csatolni a számokon kívül. Az „Utolsó hívások” menüpontban a tárcsázott- és a fogadott hívások idõtartamát tudjuk megnézni, s ezen felül az összes hívás idõtartamát. Teljes körû SMS, EMS, MMS és POP3 E-mail szolgáltatás ennél a kategóriánál már alapvetõ elvárás. A Motorola V3 10 darab elõre megírt szöveges üzenetet és 10 darab gyárilag telepített MMS-t is tartalmaz olyan alkalmakra, mint például születésnap, találkozó, köszönetnyilvánítás stb. A naptár havi és heti nézetben is használható, szinte korlátlan számú bejegyzést rögzíthetünk.
A beállításoknál lehetõségünk van különbözõ módon a saját ízlésünk szerint „berendezni” a telefonunkat. Itt határozhatjuk meg a hátteret, a képernyõkímélõt, a kezdõlapot és az üdvözlõ szöveget. A belsõ kinézettel akár egy tipikusan férfi vagy egy nõi telefont tudunk megalkotni. Amin még lehet állítgatni az a háttérvilágítás, gyorstárcsázás és a kijelzõ automatikus kikapcsolásának ideje. A telefon gyárilag három játékot tartalmaz (Biliard, Golf, Skipping Stones), mely bõvíthetõ a Java MIDP 2.0 támogatásának köszönhetõen.
Multimédia. A Multimédiás szolgáltatásokra sem lehet sok panaszunk. Minden igényt kielégítõ választási lehetõség adott a figyelmeztetõ hangok beállításánál, mivel a gyártó MP3 csengõhangokat és MotoMixer dallamszerkesztõ szoftvert biztosít a felhasználók számára. Ha a gyárilag meglévõ hangok nem tetszenének semmi gond, letöltéssel bõvíthetõ a paletta. S talán itt érdemes megjegyezni, hogy az MP3 formátumú zenék lejátszása mobiltelefonok tekintetében nagyon jó minõségûnek mondható ennél a modellnél – köszönhetõen a fejlett és kellõen hangos hangszórónak. MPEG-4 videolejátszására képes a készülék, azonban videofelvétel készítésére sajnos nem kapott lehetõséget – érthetetlen módon.. A témák elnevezésû menüponton belül a telefon belsõ kinézetét tudjuk kedvünk szerint változtatni. Találunk még gyárilag telepített képeket és animációkat is, melyeket háttérnek vagy képernyõvédõnek alkalmazhatunk.

A külsõ kijelzõ felett található meg a VGA (640 x 480-as felbontású) képek készítésére alkalmas kamera. Lehetõségünk van 4x digitális zoom igénybevételére, a fehéregyensúly, az exponálás és a fényerõ beállítására. A képektõl ne várjunk túl sokat, talán ez a telefon egyik gyengepontja. A képkészítés folyamata lassú, exponálás után eldobhatjuk vagy tárolhatjuk a képet. A tárolást választva – VGA kép esetén – hosszas másodpercek után töltõdik be csak a következõ menü. Egy 640x480-as felbontású kép 30-50 Kbyte méretû. Az elkészült képeket MMS-ben vagy Bluetooth-on küldhetjük tovább. De ha már itt tartunk, akkor érdemes lenne megemlíteni még egy hiányosságot, hogy sajnos nem bõvíthetõ a készülék memóriája, így az 5,5MB kapacitással leszünk kénytelenek gazdálkodni.
Telefonnal készített képek (klikk a nagyításhoz)
Adatkommunikáció. A 2.0-s WAP böngészõje xHTML oldalak megjelenítésére is képes. A vezeték nélküli adatátvitelek közül a GPRS Class 10 és a Bluetooth támogatását tudjuk használatba venni, sajnos az infraport nem kapott helyet, illetve EDGE támogatás sem kerül a készülékbe. A Bluetooth megbízhatóan mûködött, bár amikor egyszerre több képet jelöltünk ki, és egyszerre akartuk õket átküldeni PC-re, minden egyes fájl esetében újrakezdeményezte a csatlakozást. A PC-vel való kommunikáció USB kábelen keresztül is kifogástalanul mûködött.
Összegzés. Az egyedi forma és kialakítás valóban ámulatba ejtõ, ehhez hasonló kinyitható telefonnal még nem találkoztunk a hazai piacon – külföldön se nagyon. Az exkluzív desgign-hoz rendkívüli ár is párosul, valahol 150.000 Ft környékén kaparinthatjuk meg a Motorola V3-at. Hiányoltam a megapixeles felbontású kamerát, így csak a jól megszokott VGA marad. A készítõk minden egyes apró részletre ügyeltek a telefon megalkotásakor, és a gyors lemerülést, illetve a software lassúságát leszámítva igazán jelentõs problémát nem fedeztünk fel a V3-al kapcsolatban.
Takács Rita - ewetke@freemail.hu

|